17.09.2014

Wyrok NSA z dnia 17 września 2014 r., sygn. II OSK 630/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz (spr.), sędzia NSA Elżbieta Kremer, sędzia del. WSA Ewa Kręcichwost - Durchowska, Protokolant asystent sędziego Tomasz Muszyński, po rozpoznaniu w dniu 17 września 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A.J., H.J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 października 2012 r. sygn. akt VIII SA/Wa 282/12 w sprawie ze skargi A.J. i H.J. na decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w W. z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki ogrodzenia oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 18 października 2012 r., sygn. akt VIII SA/Wa 282/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A.J. i H.J. na decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] stycznia 2012 r. Nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki ogrodzenia.

Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Decyzją z dnia [...] października 2011 r. Nr [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w S., działając na podstawie art. 51 ust. 7 w związku z art. 51 ust. 1 pkt 1, art. 81 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tj. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), zwanej dalej "K.p.a.", po ponownym rozpatrzeniu sprawy, nakazał inwestorom H. i A.J. rozbiórkę drewnianego ogrodzenia działki wykonanego od strony nieruchomości A.L. na działce nr ewid. [...] przy ul. [...] w S.

W uzasadnieniu organ powiatowy podkreślił, iż w wyniku oględzin sąsiadujących działek ustalono, że w granicy działki, w odległości około 1 m od ściany budynku sąsiada inwestor usytuował drewniane ogrodzenie o wysokości 6 m i długości około 2/3 długości budynku sąsiada. Ściana ta zawiera otwory okienne, dla których ogrodzenie to stanowi przesłonę świetlną. Od strony inwestora ogrodzenie to obite jest deskami, a prześwit między deskami wynosi od 2 do 5 cm. W ocenie organu, wbrew stanowisku inwestora, wykonana drewniana budowla nie stanowi elementu wsparcia pod winogron, gdyż z racji swojej konstrukcji i usytuowania (1m od okien budynku sąsiedniego) stanowi przesłonę świetlną, tzn. ogranicza dopływ światła do pomieszczeń budynku. Ponadto wykonanie ogrodzenia spowodowało zagrożenie dla życia mieszkańców sąsiedniego budynku w związku z zagrożeniem pożarowym jakie niesie za sobą drewniana konstrukcja usytuowana w odległości około 1 m od otworów okiennych sąsiedniego budynku. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wskazał przy tym, że zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, bez zgłoszenia inwestor może wykonać ogrodzenie o wysokości do 2,2 m. Wyższe ogrodzenie, jak w niniejszej sprawie (6 m), wymagało zgłoszenia w Starostwie Powiatowym, czego inwestor zaniechał.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne