Wyrok NSA z dnia 30 września 2014 r., sygn. II OSK 710/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędziowie: Sędzia NSA Maciej Dybowski Sędzia del. NSA Janina Kosowska (spr.) Protokolant: starszy asystent sędziego Tomasz Godlewski po rozpoznaniu w dniu 30 września 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J.C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 19 grudnia 2012 r. sygn. akt II SA/Rz 538/12 w sprawie ze skargi J.C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnobrzegu z dnia [...] lutego 2012 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 19 grudnia 2012r., sygn. akt II SA/Rz 538/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę J.C. (dalej zwanej skarżącą) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnobrzegu z dnia [...]lutego 2012r., nr [...], w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy.
Wyrok ten został wydany w następujących okolicznościach faktycznych
i prawnych sprawy:
Wnioskiem z dnia 10 lutego 2010 r. B. i A.R. (dalej zwani inwestorami) zwrócili się do Wójta Gminy Cmolas o wydanie decyzji ustalającej warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego na terenie działek nr [...]i nr [...], położonych w miejscowości [...], w gminie Cmolas.
Decyzją z dnia [...]stycznia 2012 r. Wójt Gminy Cmolas ustalił warunki zabudowy dla wnioskowanej inwestycji. Rozstrzygnięcie to zostało wydane po uprzednim uchyleniu przez organ odwoławczy dwóch poprzednich decyzji organu I instancji wydanych w tej sprawie i przekazaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji. W uzasadnieniu decyzji z dnia [...]stycznia 2012 r. podano, że na terenie objętym wnioskiem nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, brak jest również obowiązku jego sporządzenia. Dokonano także analizy zabudowy i zagospodarowania terenu oraz oceny stanu faktycznego i prawnego terenu objętego wnioskiem, jak również funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenów sąsiednich. Stwierdzono, że inwestycja spełnia wymogi określone w art. 61 ust. 1 pkt 1 - 5 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717 ze zm. - dalej zwanej u.p.z.p.); rodzaj zabudowy określono jako zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, a funkcję obiektu jako budynek mieszkalny z wbudowanym garażem. Określając cechy zagospodarowania terenu wskazano, że budynek mieszkalny należy lokalizować z zachowaniem nieprzekraczalnej linii zabudowy w odległości 27 m od zewnętrznej krawędzi jezdni drogi krajowej, a powierzchnia zabudowy terenu w stosunku do terenu objętego liniami rozgraniczającymi powinna obejmować maksymalnie 12 %. Określono cechy zabudowy budynku mieszkalnego wskazując jego wysokość, szerokość elewacji frontowej, wysokość głównej krawędzi elewacji frontowej, układ połaci dachowych, kierunek głównej kalenicy budynku oraz kąt nachylenia połaci dachowych. Wskazano, że teren objęty wnioskiem ma dostęp do drogi publicznej krajowej oznaczonej jako działka nr 348 poprzez drogę wewnętrzną, to jest działkę nr [...]. Określono elementy obsługi inwestycji w zakresie infrastruktury technicznej. Podano, że sposób zagospodarowania terenu nie może powodować naruszania interesów osób trzecich w zakresie możliwości zagospodarowania i użytkowania terenów sąsiednich zgodnie z przepisami szczególnymi. Ustalono, że inwestycja nie wpłynie negatywnie na obszar Natura 2000. Oceniono, że warunki nie naruszają obowiązujących przepisów w zakresie wymagań ładu przestrzennego, urbanistyki i architektury, walorów architektonicznych i krajobrazowych, wymagań ochrony środowiska przyrodniczego, wymagań ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury współczesne, a także walorów ekonomicznych przestrzeni. Dodano, że na fragmencie terenu inwestycji planuje się poszerzenie drogi krajowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty