Wyrok NSA z dnia 5 sierpnia 2014 r., sygn. I OSK 11/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Dzbeńska, Sędzia NSA Joanna Banasiewicz, Sędzia NSA Joanna Runge-Lissowska (spr.), Protokolant starszy asystent sędziego Maciej Kozłowski, po rozpoznaniu w dniu 5 sierpnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 września 2012 r. sygn. akt I SA/Wa 1011/12 w sprawie ze skargi [...] Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] października 2011 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności orzeczenia administracyjnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 13 września 20[...] r. sygn. akt I SA/Wa 1011/[...], Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę [...] Sp. z o.o. w Warszawie na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z [...] października 2011 r. nr [...], w przedmiocie stwierdzenia nieważności orzeczenia administracyjnego.
Wyrok zapadł w następującym stanie sprawy:
Orzeczeniem z [...] lipca 1961 r. znak [...] - w wyniku rozpoznania wniosku M. G., właściciela nieruchomości na Służewcu nr hip "Część osady tabelowej Nr 6 we wsi Służewiec, Kolonia Gołuchów na Służewcu" rej. hip. 7462 (obecnie róg W. i D.) - Prezydium Rady Narodowej m.st. Warszawy odmówiło przyznania prawa do gruntu tej nieruchomości, wyjaśniając, że została ona przeznaczona pod budownictwo przemysłowe. Spadkobiercy właściciela, wnioskiem z [...] września 2008 r., wystąpili o stwierdzenie nieważności orzeczenia. Decyzją z [...] lutego 2010 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie, wypowiadając się co do części nieruchomości, która jest własnością m.st. Warszawy, obecnie działki nr [...], [...], [...] i [...], stwierdziło, iż orzeczenie rażąco narusza prawo, art. 7 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz.U. Nr 50, poz. 279 ze zm.), odwołuje się bowiem do bliżej nieokreślonego planu, stwierdzając również przeznaczenie nieruchomości pod budownictwo przemysłowe, nie wyjaśnia też czy korzystanie z gruntu przez właściciela da się pogodzić z przeznaczeniem planu, jednakże podniosło, że orzeczenie wywołało nieodwracalne skutki prawne, bowiem do nieruchomości zostało ustanowione prawo wieczystego użytkowania na rzecz osób trzecich umowami cywilnymi. W związku z takimi ustaleniami Kolegium orzekło, że orzeczenie z 1961 r. zostało wydane z naruszeniem prawa, a nie można stwierdzić jego nieważności ze względu na nieodwracalne skutki prawne. Na skutek wniosków o ponowne rozpoznanie sprawy: 1) H. N., M. G., J. W., E. D. i K. S. (spadkobierców właściciela), podnoszących, że umowy cywilne zostały poprzedzone decyzją Urzędu Dzielnicowego Warszawa Mokotów nr [...] z [...] marca 1990 r. o ustanowieniu prawa użytkowania wieczystego na rzecz [...] Sp. z o.o., a także, że z mapy stanowiącej załącznik do tej decyzji wynika, iż działka nr ew. [...], której dotyczy ta decyzja uległa podziałowi na działki będące przedmiotem tej sprawy, jako uzupełnienie wniosku przy piśmie z 20 kwietnia 2010 r. przekazano Kolegium dokumentację, obrazującą granice i rozliczenie powierzchni nieruchomości; 2) [...] Sp. z o.o., po uzupełnieniu materiału dowodowego (decyzja i umowa o ustanowieniu prawa użytkowania wieczystego, mapy stanowiące załącznik do decyzji), Samorządowe Kolegium, decyzją z [...] października 2011 r. nr [...], wskazaną na wstępie, uchyliło zaskarżoną decyzję i stwierdziło nieważność orzeczenia o odmowie przyznania prawa do gruntu. Kolegium podzieliło pogląd co do rażącego naruszenia art. 7 ust. 2 dekretu, podkreślając powołanie się przez orzeczenie na plan nieokreślony, podczas gdy Ogólny Plan Zabudowania z 11 sierpnia 1931 r. nie obejmował nieruchomości, zaś plan z 31 stycznia 1961 r. przewidywał jej przeznaczenie pod budownictwo mieszkaniowe, a także brak jakiegokolwiek wykazania aby niemożliwe było pogodzenie przez właściciela korzystania z gruntu zgodnie z obowiązującym planem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty