28.06.2017

Wyrok NSA z dnia 28 czerwca 2017 r., sygn. I OSK 2014/16

Trzeba mieć na uwadze fakt, iż budownictwo przemysłowe w ówczesnych realiach oznaczało budowę infrastruktury przemysłu państwowego. Było to bowiem wówczas standardem, bo generalnie cel ten był zbliżony do celu publicznego, który z zasady realizowało wtedy tylko państwo.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wiesław Morys (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Sędzia del. WSA Teresa Zyglewska Protokolant starszy asystent sędziego Rafał Kopania po rozpoznaniu w dniu 28 czerwca 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej H. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 marca 2016 r. sygn. akt I SA/Wa 2051/15 w sprawie ze skargi H. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] września 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 11 marca 2016 r., sygn. akt I SA/Wa 2051/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę H. G. na sprecyzowaną w sentencji decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W.

Jak wskazał w jego uzasadnieniu, nieruchomość położona przy ul. [...], oznaczona jako Emfiteutyczna Kolonia w D. W. W., nr [...], rej. hip. [...], została objęta działaniem dekretu z dnia 26 października 1945 roku o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279), dalej dekret. Zgodnie z zaświadczeniem Sądu Okręgowego w W. Wydziału Hipotecznego z dnia [...] października 1947 r., Nr [...], nieruchomość ta o pow. 3 617, 75 m² stanowiła współwłasność T. O., H. M., M. K. oraz C. O. Wnioskiem z dnia [...] października 1948 r. współwłaściciele ww. nieruchomości zwrócili się do Zarządu Miejskiego m. st. Warszawy o przyznanie im prawa własności czasowej do tej nieruchomości. Orzeczeniem Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy z dnia [...] lipca 1959 r., nr [...], odmówiono uwzględnienia tego żądania. W uzasadnieniu orzeczenia podniesiono, że zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego teren nieruchomości jest przeznaczony pod budownictwo przemysłowe - budowę fabryki. Przy czym nie powołano konkretnego planu zagospodarowania przestrzennego. Część przedmiotowej nieruchomości o pow. 2430 m² - zgodnie z decyzją o lokalizacji szczegółowej nr [...], z dnia [...] października1959 r. - została przekazana [...] Fabrykom [...]. Za tę część nieruchomości spadkobiercy byłych właścicieli otrzymali odszkodowanie pieniężne - w wyniku umowy notarialnej z dnia [...] lipca 1961 r. Pozostała część nieruchomości została wykorzystana przez Zarząd Dróg Miejskich pod urządzenie ulic [...] i [...] - odpowiednio 973 m² i 415 m².

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne