18.03.2014

Wyrok NSA z dnia 18 marca 2014 r., sygn. I OSK 2230/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Joanna Runge - Lissowska, Sędzia NSA Ewa Dzbeńska, Sędzia del. WSA Marian Wolanin (spr.), Protokolant sekretarz sądowy Julia Chudzyńska, po rozpoznaniu w dniu 18 marca 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skarg kasacyjnych Gminy Andrychów i Starosty Wadowickiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 maja 2012 r. sygn. akt IV SA/Wa 24/12 w sprawie ze skargi Gminy Andrychów na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] października 2011 r. nr [...] w przedmiocie reformy rolnej oddala skargi kasacyjne.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 23 maja 2012 r., sygn. akt IV SA/Wa 24/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Gminy Andrychów na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] października 2011 r., nr [...], w przedmiocie reformy rolnej.

W uzasadnieniu wyroku wskazano, że po rozpoznaniu wniosku A. B. (następcy prawnego byłego współwłaściciela majątku ziemskiego położonego w Andrychowie) z dnia 10 lipca 1996 r., zmodyfikowanego pismami z dnia 16 lipca 2008 r., 4 października 2008 r. i 14 lutego 2011 r., Wojewoda Bielski, w dniu 27 kwietnia 2011 r., wydał decyzję o stwierdzeniu, że część dawnej parceli katastralnej pb nr 1, objętej dawną księgą tabularną [...] Sądu Okręgowego w Wadowicach - w granicach odpowiadających aktualnej działce ew. nr [...], objętej KW nr [...], prowadzoną przez Sąd Rejonowy w Wadowicach, zabudowaną pałacem położonym w Andrychowie, nie podpadała pod działanie art. 2 ust. 1 lit. e dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz.U. z 1945 r., Nr 3, poz. 13, ze zm.). W wyniku rozpatrzenia odwołania Starosty Wadowickiego (działającego w imieniu Skarbu Państwa) i Gminy Andrychów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, decyzją z dnia [...] października 2011 r., nr [...], utrzymał w mocy decyzję Wojewody Bielskiego stwierdzając, że ogólna powierzchnia majątku ziemskiego "A." wynosiła 299,10 ha, w tym ponad 100 ha użytków rolnych, dlatego nieruchomość spełniała normę obszarową (art. 2 ust. 1 lit. e dekretu o przeprowadzeniu reformy rolnej) zezwalającą na przejęcie nieruchomości ziemskiej na rzecz Skarbu Państwa. O tym jednak, że pałac nie pozostawał w związku funkcjonalnym z resztą majątku o charakterze rolniczym - w ocenie organu - przesądziło:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne