30.09.2014

Wyrok NSA z dnia 30 września 2014 r., sygn. II GSK 1852/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Magdalena Bosakirska Sędzia NSA Wojciech Kręcisz (spr.) Sędzia del. WSA Inga Gołowska Protokolant Monika Majak po rozpoznaniu w dniu 30 września 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej B. Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 maja 2013 r. sygn. akt VI SA/Wa 146/13 w sprawie ze skargi B. Spółki z o.o. w W. na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie rozstrzygnięcia o uznaniu konkursu za grę losową 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od B. Spółki z o.o. w W. na rzecz Ministra Finansów kwotę [...] (...) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 13 maja 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę B. Sp. z o.o. [...] na decyzję Ministra Finansów z dnia 15 [...] 2012 r. w przedmiocie rozstrzygnięcia czy konkurs jest grą losową - loterią promocyjną.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia.

Pismem z dnia 24 [...] 2012 r., B. Sp. z o.o. [...] z siedzibą w W. wystąpiła do Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie decyzji rozstrzygającej, czy konkurs pod nazwą "Zgadnij i Zgarnij Telewizor LCD" jest grą losową w rozumieniu art. 2 ust. 1-5 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. z 2009 r. nr 201 poz.1540 ze zm.). Do wniosku załączono regulamin planowanej działalności.

Z informacji zawartych we wniosku oraz w regulaminie wynikało, że konkurs skierowany był do klientów otwieranego w dniu 16 [...] 2012 r., Centrum Handlowego w Ż. Polegał on na udzieleniu prawidłowej odpowiedzi na pytanie dotyczące liczby liści (zawieszek) umieszczonych na "drzewku" ustawionym w ogólnodostępnym miejscu w Centrum Handlowym, tak aby każdy klient miał do niego swobodny dostęp. Liczba liści na drzewku, co godzinę, miała ulegać zmianie. W konkursie wziąć mogli udział tylko ci klienci, którzy dokonali w dniu konkursu - 16 [...] 2012 r. - zakupu w sklepach Centrum za kwotę minimum [...] złotych. Wypełniając danymi osobowymi odpowiedni kupon wpisywali odpowiedź dotyczącą liczby zawieszonych liści/zawieszek. Następnie przekazywali obsłudze paragon, która stemplując go wpisywała na nim godzinę oddania, potem zwracała go klientowi i kupon był wrzucany do urny. Kupon mógł być użyty tylko raz. Co godzinę autor prawidłowej odpowiedzi (lub najbardziej zbliżonej do prawidłowej), który jako pierwszy oddał swój kupon wygrywał telewizor, a kilkoro pozostałych uczestników wygrywało nagrody pocieszenia. W wypadku dwóch tych samych prawidłowych odpowiedzi wygrywała osoba, która jako pierwsza podała prawidłową odpowiedź. Co godzinę (45 minut) kupony miały być sprawdzane przez pracowników punktu obsługi konkursu i osoba, która prawidłowo wskazała liczbę zawieszek (lub liczbę najbliższą prawidłowej odpowiedzi), wygrywała telewizor. Uczestnik konkursu, pomimo wrzucenia do urny kilku opieczętowanych kuponów, mógł zdobyć tylko jedną nagrodę główną.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne