Wyrok NSA z dnia 5 czerwca 2014 r., sygn. II FSK 1629/12
Przepis art. 21 ust.1 pkt 46 lit. b u.p.d.o.f. jako warunek zwolnienia wskazuje pochodzenie środków bezzwrotnej pomocy od konkretnych podmiotów, nie określa natomiast sposobu ich przekazywania jako warunku zwolnienia.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka (sprawozdawca), Sędzia NSA Anna Dumas, Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Protokolant Marta Wyszkowska, po rozpoznaniu w dniu 5 czerwca 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 23 lutego 2012 r. sygn. akt I SA/Wr 1782/11 w sprawie ze skargi P. R. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 23 sierpnia 2011 r. nr ILPB2/415-573/11-4/JK w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 23 lutego 2012 r., I SA/Wr 1782/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w sprawie ze skargi P. R. na pisemną interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, działającego w imieniu Ministra Finansów, z dnia 23 sierpnia 2011 r., nr ILPB2/415-573/11-4/JK w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych uchylił zaskarżoną interpretację.
Rozstrzygnięcie to zapadło w następującym, przyjętym przez Sąd pierwszej instancji, stanie faktycznym:
P. R. (dalej: skarżący) wystąpił z pytaniem dotyczącym interpretacji przepisów art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm. - dalej: u.p.d.o.f.). Skarżący wskazał, że realizuje projekt badawczy e. (M. [...]) w ramach programu Civil Justice, którego partnerem jest Uniwersytet W.. Celem tego programu jest propagowanie dostępu do wymiaru sprawiedliwości poprzez wykorzystanie alternatywnych metod rozwiązywania sporów przy pomocy środków komunikacji elektronicznej. Projekt finansowany jest z bezzwrotnych środków Specjalnego Programu Civil Justice 2007-2013, a nie z funduszy strukturalnych. Z wniosku o udzielenie interpretacji wynika, że jest to projekt o charakterze naukowym, realizowany przez jednostkę naukową ze środków przeznaczonych na ten cel przez Komisję Europejską. Natomiast wnioskodawca jako badacz naukowy jest osobą bezpośrednio realizującą cel projektu, świadcząc pracę w ramach umów cywilnoprawnych. Z dalszych wyjaśnień skarżącego wynikało, że wynagrodzenie podatnika częściowo finansowane jest ze środków bezpośrednio przekazanych przez Komisję Europejską, a częściowo z prefinansowania ze środków Uniwersytetu W.. Na podstawie tak opisanego stanu faktycznego skarżący zapytał, czy przysługuje mu zwolnienie od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 a) i b) u.p.d.o.f.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
