Wyrok NSA z dnia 4 kwietnia 2014 r., sygn. II FSK 1112/12
Podatki od nieruchomości i rolny pomniejszają przychód wtedy, gdy zostały uregulowane, a nie w dniu, kiedy została rozwiązana rezerwa utworzona na wypadek uiszczenia ich w zaniżonej wysokości.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bogdan Lubiński, Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska- Nowacka (sprawozdawca), Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 4 kwietnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej G. S.A. z siedzibą w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 11 stycznia 2012 r., sygn. akt I SA/Gd 1180/11 w sprawie ze skargi G. S.A. z siedzibą w G. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 17 sierpnia 2011 r., nr ITPB3/423-241/11/AW w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 17 sierpnia 2011 r., nr ITPB3/423-241/11/AW 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działającego z upoważnienia Ministra Finansów na rzecz G. S.A. z siedzibą w G. kwotę 837 (osiemset trzydzieści siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 11 stycznia 2012 r., I SA/Gd 1180/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę G. S.A. z siedzibą w G. na interpretację indywidualną Ministra Finansów (wydaną przez organ upoważniony: Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy) z dnia 17 sierpnia 2011 r., nr ITPB3/423-241/11/AW w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
Jak wynika z uzasadnienia, G. S.A. z siedzibą w G. (dalej: "Spółka") złożyła w dniu 18 maja 2011 r. wniosek, uzupełniony pismami z dnia 20 czerwca 2011 r. oraz 20 lipca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji do kosztów podatkowych podatku od nieruchomości oraz podatku rolnego oraz ustalenia momentu potrącalności. Spółka, działająca w formie spółki akcyjnej z siedzibą oraz miejscem zarządu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych. Prowadzi działalność rafineryjną polegającą na przetwarzaniu ropy naftowej i wytwarzaniu różnych produktów ropopochodnych, prowadzoną w rafinerii, na którą składa się wiele obiektów przemysłowych, takich jak budynki, zewnętrzne obiekty budowlane o różnym charakterze i przeznaczeniu, drogi, place oraz parkingi. Spółka w związku z tymi obiektami deklaruje i wpłaca podatek od nieruchomości. Ze względu na fakt, iż kwota podatku od nieruchomości stanowi istotny element rozliczeń finansowych, Spółka przeprowadziła dokładną analizę techniczną i prawną wszystkich posiadanych obiektów opodatkowanych podatkiem od nieruchomości, na którą to analizę składały się m.in.: oględziny poszczególnych obiektów wraz z analizą techniczną oraz konsultacje z inżynierami zatrudnionymi w Spółce. W wyniku wspomnianej analizy Spółka zidentyfikowała nieścisłości w sposobie opodatkowania niektórych obiektów rafinerii podatkiem od nieruchomości w obszarach: sieci przeciwpożarowych, zbiorników, obiektów dystrybucyjnych, budynków, dróg wewnętrznych, parkingów oraz placów postojowych, a także gruntów niewykorzystywanych w działalności gospodarczej. Grunty te nie powinny być opodatkowane podatkiem od nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty