Wyrok NSA z dnia 6 sierpnia 2013 r., sygn. I OSK 486/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Anna Lech, Sędzia NSA Wiesław Morys (spr.), Sędzia del. WSA Dorota Jadwiszczok, Protokolant sekretarz sądowy Julia Chudzyńska, po rozpoznaniu w dniu 6 sierpnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 20 września 2011 r. sygn. akt II SA/Kr 900/11 w sprawie ze skargi K. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia [...] marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie przejęcia własności nieruchomości oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 20 września 2011 r., sygn. akt II SA/Kr 900/11, po rozpoznaniu skargi K. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia [...] marca 2011 r., nr [...] i [...], w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji, uchylił zaskarżoną decyzję.
Rozstrzygnięcie to zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy: decyzją wydaną z upoważnienia Naczelnika Dzielnicy Kraków-Śródmieście z dnia [...] grudnia 1980 r., nr [...], zmienioną decyzją Prezydenta Miasta Krakowa z dnia [...] lutego 1981 r., nr [...], przejęto na rzecz Skarbu Państwa nieruchomość położoną w Krakowie przy ul. [...]. Postępowanie mające na celu odzyskanie nieruchomości przejętej na własność Skarbu Państwa toczyło się od 1991 roku, wszczęte wnioskiem K. S. z dnia 18 lutego 1991 r. dotyczącym stwierdzenia nieważności wskazanych wyżej decyzji o przejęciu nieruchomości na własność państwa, skierowanym do Wojewody Krakowskiego.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie decyzją z dnia [...] września 2002 r. odmówiło stwierdzenia nieważności decyzji o przejęciu nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa, a po złożeniu przez K. S. wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, decyzją z dnia [...] grudnia 2002 r. utrzymało zaskarżoną decyzję w mocy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 24 maja 2007 r., sygn. akt II SA/Kr 455/03, uchylił jednak te decyzje, a w uzasadnieniu rozstrzygnięcia wskazał, że decyzje dotychczasowe zostały w całości wydane z naruszeniem prawa. Były bowiem skierowane do osób nieżyjących w dacie wydania decyzji, to jest do H. S. i J. S. Jednocześnie Sąd wskazał, że w sprawie nie było przeszkód do częściowego stwierdzenia nieważności decyzji o przejęciu nieruchomości na własność Skarbu Państwa. Nieodwracalne skutki prawne wystąpiły jedynie w stosunku do części decyzji z 1980 i 1981 r. a mianowicie dotyczącej tej części nieruchomości, która została sprzedana W. H. (tj. lokalu mieszkalnego nr [...] wraz z ustanowieniem na jej rzecz użytkowania wieczystego [...] części działki nr [...]).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty