14.06.2013

Wyrok NSA z dnia 14 czerwca 2013 r., sygn. II OSK 419/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Gliniecki Sędziowie Sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędzia del. WSA Robert Sawuła (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Łukasz Pilip po rozpoznaniu w dniu 14 czerwca 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej G. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 grudnia 2011 r., sygn. akt VII SA/Wa 1669/11 w sprawie ze skargi H. F. na decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] maja 2011 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania przed organem pierwszej instancji 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2. zasądza od H. F. na rzecz G. S. kwotę 507 (pięćset siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 2 grudnia 2011 r. VII SA/Wa 1669/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie, po rozpoznaniu sprawy ze skargi H. F. na decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z [...] maja 2011 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania przed organem pierwszej instancji dotyczącego robót budowlanych, uchylił zaskarżoną decyzję i orzekł o klauzuli ochrony tymczasowej. Wyrok ten wydano w następującym stanie sprawy:

Wskutek pisemnej interwencji H. F. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego (PINB) dla m.st. Warszawy wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wymiany drzwi wejściowych do lokalu mieszkalnego nr [...] przy ul. [...] w W.

Po przeprowadzeniu oględzin na miejscu decyzją z [...] marca 2010 r. nr [...], PINB dla m.st. Warszawy nałożył na właścicielkę mieszkania nr [...] - G. K. - obowiązek zdemontowania drzwi wejściowych do w/w lokalu otwierających się na klatkę schodową i zamontowania ich w sposób nie ograniczający drogi ewakuacyjnej. Organ I instancji ustalił, że w 2009 r. bez wymaganego zgłoszenia robót budowlanych w przedmiotowym mieszkaniu zamontowano otwierające się na klatkę schodową drzwi wejściowe o stalowej konstrukcji i wymiarach 0,95 x 2,05 m. Taki sposób montażu spowodował, że dochodzi do zwężenia drogi ewakuacyjnej, jaką stanowi ogólnodostępny korytarz i dlatego wykonane roboty stwarzać mają niebezpieczeństwo dla osób z niego korzystających. Stanowiło to w ocenie organu naruszenie dyspozycji § 242 ust. 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm., dalej: "rozporządzenie MI z 2002"). Zgodnie z nim skrzydła drzwi stanowiących wyjście na drogę ewakuacyjną nie mogą, po ich całkowitym otwarciu, zmniejszać wymaganej szerokości tej drogi. Podstawę prawną nałożonego obowiązku stanowiły art. 51 ust. 1 pkt 2 i ust. 7 oraz art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo Budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm., dalej: "Upb") oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm., dalej: "K.p.a.").

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne