Wyrok NSA z dnia 21 maja 2013 r., sygn. I OSK 1731/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maria Wiśniewska sędzia NSA Janina Antosiewicz (spr.) sędzia del. NSA Jerzy Krupiński Protokolant starszy sekretarz sądowy Karolina Kubik po rozpoznaniu w dniu 21 maja 2013 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Skarbu Państwa od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 marca 2012 r. sygn. akt I SA/Wa 1366/11 w sprawie ze skargi V. B. i A. W. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] czerwca 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia prawa do rekompensaty oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 7 marca 2012 r. po rozpoznaniu skargi V. B. i A. W., uchylił decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] czerwca 2011 r., nr [...], którą organ ten utrzymał w mocy decyzję Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia [...] lutego 2011 r., nr [...] odmawiającą potwierdzenia V. B. oraz A. W. prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy.
Wojewoda Kujawsko-Pomorski decyzją z dnia [...] lutego 2011 r., nr [...] odmówił potwierdzenia V. B. oraz A. W. prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez G. O. primo voto W. nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej, położonej w miejscowości P., powiat Soleczniki, województwo wileńskie, obecnie na terytorium Republiki Litewskiej.
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji organ stwierdził, że 13 marca 1957 r. G. , S. i J. W. wyjechali z miejscowości P. i przybyli na obecne terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do Bydgoszczy. G. O. została zmuszona do opuszczenia byłego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na skutek innych okoliczności związanych z wojną rozpoczętą w 1939 r. Repatriantka z chwilą opuszczenia miejscowości P., nie posiadała prawa własności do ziemi i budynków na niej położonych, co wynika z zeznań złożonych przed Sądem Wojewódzkim w Bydgoszczy. Nieruchomości zostały przejęte przez kołchoz, czyli stały się własnością państwa radzieckiego. Było to wynikiem obowiązujących przepisów, ustanowionych przez Litewską S.R.R. Nie została zatem spełniona przesłanka pozostawienia nieruchomości, wymieniona w art. 1 ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1418 ze zm.; zwanej dalej również ustawą o realizacji prawa do rekompensaty), czyli skarżąca nie pozostawiła tej nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty