12.04.2013

Wyrok NSA z dnia 12 kwietnia 2013 r., sygn. II OSK 2466/11

 

Dnia 12 kwietnia 2013 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zofia Flasińska /spr./ sędzia del. NSA Jerzy Stankowski sędzia NSA Jolanta Rudnicka Protokolant starszy asystent sędziego Elżbieta Granatowska po rozpoznaniu w dniu 12 kwietnia 2013 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej W. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 lipca 2011 r. sygn. akt IV SA/Wa 2171/10 w sprawie ze skargi W. K. na postanowienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] września 2010 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności zażalenia oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 12 lipca 2011 r. (sygn. akt IV SA/Wa 2171/10) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę W. K. na postanowienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] września 2010 r. stwierdzające niedopuszczalność zażalenia.

Wyrok ten został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.

Postanowieniem z dnia [...] marca 2010 r. Miejski Konserwator Zabytków w Poznaniu uzgodnił projekt decyzji Prezydenta Miasta Poznania, uchylającej po wznowieniu postępowania administracyjnego decyzję Prezydenta Miasta Poznania z dnia [...] września 2004 r. nr [...], ustalającą warunki zabudowy dla terenu położonego przy ul. P. , oznaczonego jako działki nr [...] i [...], ark. [...], obręb P. dla inwestycji planowanej przez [...] Sp. z o. o. polegającej na budowie budynku usługowo - biurowo - handlowego o powierzchni sprzedaży poniżej 2000 m2 z dwiema kondygnacjami podziemnymi i ustalającej ponownie warunki zabudowy dla tej inwestycji.

Postanowieniem z dnia [...] września 2010 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, po rozpatrzeniu zażalenia Z. N.-L., W. K., M. M., M. D., E. Z., J. Ch., S. Ch., D. Ch. i M. Ch. na to postanowienie, stwierdził niedopuszczalność zażalenia.

Organ wskazał, że w dniu 17 lipca 2010 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (Dz. U. Nr 106, poz. 675), zmieniająca art. 53 ust. 5 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.). Zgodnie ze znowelizowanym przepisem ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zażalenie na postanowienie uzgadniające projekt decyzji o warunkach zabudowy przysługuje wyłącznie inwestorowi. Przepisy dotychczasowe stosuje się tylko do postępowań wszczętych i niezakończonych do dnia wejścia w życie ustawy, jeżeli inwestor wystąpi o to ze stosownym wnioskiem w terminie dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Pismem z dnia 24 sierpnia 2010 r. inwestor oświadczył, że nie skorzysta ze swego uprawnienia. Zażalenie stron, będących współwłaścicielami nieruchomości sąsiadujących z terenem inwestycji jest w tej sytuacji niedopuszczalne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne