Wyrok NSA z dnia 11 grudnia 2012 r., sygn. II OSK 1469/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marzenna Linska-Wawrzon Sędziowie: Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędzia WSA del. Mirosław Wincenciak (spr.) Protokolant: asystent sędziego Maciej Stojek po rozpoznaniu w dniu 11 grudnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 marca 2011 r. sygn. akt IV SA/Wa 1631/10 w sprawie ze skargi M. S. na postanowienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia [...] czerwca 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
II OSK 1469/11
UZASADNIENIE
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 8 marca 2011 r., sygn. akt IV SA/Wa 1631/10, w wyniku rozpoznania skargi M. S. na postanowienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, z dnia [...] czerwca 2010 r., nr [...], w przedmiocie odmowy uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy, oddalił skargę. Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.
Postanowieniem z dnia [...] maja 2009 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie odmówił uzgodnienia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego na działce ew. nr 406/232 położonej w obrębie K. w gminie Dywity w obrębie Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Środkowej Łyny. W uzasadnieniu postanowienia wskazano, że w granicach przedmiotowej działki znajduje się zbiornik wodny, stąd przedmiotowa inwestycja stoi w sprzeczności z § 4 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia nr 160 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 19 grudnia 2008 r. w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Środkowej Łyny (Dz. Urz. Woj. Warm.-Maz. nr 201, poz. 3152), zwanego dalej "rozporządzeniem".
Zażalenie na powyższe postanowienie wniosła M. S. wskazując, że znaczną część przedmiotowej działki stanowią nieużytki na których znajduje się zagłębienie, wypełniane sezonowo wodą spływającą m. in. z okolicznych pagórków. Realizacja planowanej budowy nie spowoduje zasypania zagłębienia. Przedmiotowa działka położona jest na terenie oznaczonym w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Dywity jako teren przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową. Żaląca się podniosła, że na sąsiednich działkach domy zostały już wybudowane.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty