13.09.2012

Wyrok NSA z dnia 13 września 2012 r., sygn. II OSK 1620/11

 

Dnia 13 września 2012 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Dałkowska-Szary (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Małgorzata Stahl sędzia del. WSA Rafał Wolnik Protokolant Agnieszka Kuberska po rozpoznaniu w dniu 13 września 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 kwietnia 2011 r. sygn. akt IV SA/Wa 389/11 w sprawie ze skargi J. K. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia[...]stycznia 2011 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 12 kwietnia 2011 r., sygn. akt IV SA/Wa 389/11, po rozpoznaniu skargi J. K. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] stycznia 2011 r. w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] listopada 2010 r., stwierdził że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku oraz zasądził od Ministra na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania sądowego.

Zaskarżoną decyzją Minister utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] listopada 2010 r., którą stwierdził nieważność decyzji Wojewody Łódzkiego z dnia [...] maja 2008 r. stwierdzającej, że J. K. posiada obywatelstwo polskie. Organ wskazał, że ww. decyzja Wojewody Łódzkiego nie zawiera uzasadnienia. Mając jednak na uwadze, że spełniała w całości żądanie strony, organ administracji mógł, zgodnie z przepisem art. 107 § 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm., dalej: k.p.a.), odstąpić od jej uzasadnienia. Nie pozwala to jednak obecnie na ustalenie, jakimi dowodami kierował się organ stopnia wojewódzkiego, wydając omawiane rozstrzygnięcie. Następnie Minister wskazał, że chociaż J. K. w toku postępowania przed Wojewodą oświadczył, że urodził się w dniu [...] lipca 1943 r. w ZSRR, jako syn A. (A.) K. i R. K. z domu K., to nie przedłożył jednak na tę okoliczność odpisu radzieckiego aktu urodzenia, czyli dokumentu źródłowego, a zarazem kluczowego dla rozstrzygnięcia sprawy, na podstawie którego organ pierwszej instancji mógłby zweryfikować oświadczenie strony.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne