05.10.2022

Zaświadczenie konsula jako dowód utraty obywatelstwa polskiego - Wyrok NSA z dnia 5 października 2022 r., sygn. II OSK 1258/21

Zaświadczenie konsularne potwierdzające uzyskanie zgody na nabycie obcego obywatelstwa przez obywatela polskiego stanowi wystarczający dowód na utratę obywatelstwa polskiego, nawet w przypadku braku dowodów dotyczących zwolnienia z obowiązku służby wojskowej.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Arkadiusz Despot - Mładanowicz /spr./ Sędziowie sędzia NSA Tomasz Bąkowski sędzia del. WSA Grzegorz Antas po rozpoznaniu w dniu 5 października 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 lutego 2021 r., sygn. akt IV SA/Wa 2251/20 w sprawie ze skargi M. B. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 sierpnia 2020 r. nr DOiR-I-6270-125/2020/MS w przedmiocie odmowy potwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 18 lutego 2021 r., sygn. akt IV SA/Wa 2251/20 oddalił skargę M. B. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 sierpnia 2020 r. nr DOiR-I-6270-125/2020/MS w przedmiocie odmowy potwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku złożył M. B., zaskarżając wyrok w całości, zarzucając:

I. Na podstawie art. 174 pkt 1 p.p.s.a. naruszenie prawa materialnego, tj.:

1. art. 11 zd. 1 oraz art. 11 zd. 2 ustawy z dnia 11 stycznia 1920 r. o obywatelstwie Państwa Polskiego (Dz.U. Nr 7, poz. 44) przez jego błędną wykładnię oraz niewłaściwe zastosowanie poprzez uznanie, że zaświadczenie Konsula oraz akt naturalizacji były w tej sprawie wystarczającymi dowodami do uznania, że dziadek skarżącego utracił obywatelstwo polskie z mocy art. 11 zd. 1 (w wyroku: pkt 1) oraz pominięcie w wykładni art. 11 ww. ustawy – wyjątku wynikającego ze zdania 2 tego przepisu, zgodnie z którym utrata obywatelstwa polskiego osoby zobowiązanej do służby wojskowej, z powodu nabycia obywatelstwa państwa obcego może nastąpić tylko po zwolnieniu obywatela z tego obowiązku, które następowało w drodze specjalnej decyzji oraz - w konsekwencji – poprzez niezastosowanie zd. 2 powołanego przepisu, który w kontekście zgromadzonego materiału dowodowego stanowi podstawę do potwierdzenia, że S. B. obywatelstwa polskiego nie utracił;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne