24.10.2023

Wyrok NSA z dnia 24 października 2023 r., sygn. II OSK 1163/22

Dnia 24 października 2023 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Miładowski (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Robert Sawuła Sędzia del. WSA Jan Szuma po rozpoznaniu w dniu 24 października 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 lutego 2022 r., sygn. akt IV SA/Wa 1526/21 w sprawie ze skargi F. K. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 sierpnia 2021 r., nr DOiR-l-6270-90/2021/AK w przedmiocie odmowy potwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 3 lutego 2022 r., sygn. akt IV SA/Wa 1526/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżoną decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 sierpnia 2021 r., nr DOiR-l-6270-90/2021/AK, którą utrzymano w mocy decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia 31 marca 2021 r., nr WSC-6122.6454.2020, o odmowie potwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego przez małoletnią F. K., ur. [...], w W., c. S. K. i K. Z..

Sąd wskazał, że przedmiotem sporu w niniejszej sprawie jest to, że organ nie kwestionując posiadania obywatelstwa przez osobę wpisaną w akcie urodzenia jako rodzic skarżącej, ocenił, że skarżąca nie wykazała ojcostwa tej osoby. Tym samym uznał, że brak jest przesłanek do jednoznacznego stwierdzenia nabycia przez małoletnią i posiadania obywatelstwa polskiego. Z treści decyzji wynika, że organ nie kwestionuje możliwości potwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego przez dziecko, w którego zagranicznym akcie urodzenia wpisani są jako rodzice dwaj mężczyźni. Organ nie powołał się również na wyrażoną w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. – Prawo prywatne międzynarodowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 1792 ze zm.), zwanej dalej "p.p.m.", klauzulę porządku publicznego.

Zdaniem Sądu, wymieniona wyżej klauzula w postępowaniu o potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego w przypadku posiadania przez dziecko zagranicznego aktu urodzenia nieodpowiadającego polskiemu porządkowi prawnemu (z uwagi na uwidocznienie w nim osób jednej płci jako rodziców dziecka), nie ma zastosowania. Klauzula porządku publicznego obliguje do niestosowania prawa obcego wówczas, gdy jego stosowanie miałoby skutki sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej. W postępowaniu dotyczącym potwierdzenia posiadania obywatelstwa takie skutki, w związku z wykazaniem przesłanek ustawowych do nabycia obywatelstwa zagranicznym aktem urodzenia, nie występują. Zagraniczny akt urodzenia w tego rodzaju postępowaniu nie wywołuje skutków prawnych. Choć ma istotne znaczenie dla wyniku postępowania, to posiada jedynie moc dowodową, której nie ogranicza i nie wyłącza wspomniana klauzula porządku publicznego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne