09.02.2016

Wyrok NSA z dnia 9 lutego 2016 r., sygn. II OSK 1242/14

Sprawy o potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego są sprawami, w których stosunek publicznoprawny obywatelstwa jest pochodną stanu cywilnego i stanu rodzinnego danej osoby, zatem podstawowe dane personalne wnioskodawcy, której dotyczy wniosek muszą zostać w tym wniosku podane, aby organ mógł nadać mu dalszy bieg.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędziowie Sędzia NSA Barbara Adamiak (spr.) Sędzia del. NSA Tomasz Zbrojewski Protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Godlewski po rozpoznaniu w dniu 9 lutego 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Ministra Spraw Wewnętrznych od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 lutego 2014 r. sygn. akt IV SA/Wa 2667/13 w sprawie ze skargi R. D. działającej w imieniu małoletniego I. D. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia [...] października 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na rzecz I. D. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 3 lutego 2014 r. sygn. akt IV SA/Wa 2667/13, po rozpoznaniu sprawy ze skargi R. D. działającej w imieniu małoletniego I. D. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z [...] października 2013 r. znak [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego uchylił zaskarżoną decyzję.

Wyrok zapadł w następującym stanie sprawy:

Rozpoznając sprawę Sąd wskazał, że przedmiotem skargi jest decyzja Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia [...] października 2013 r., wydana na podstawie art. 138 § 2 k.p.a., uchylająca decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...] o odmowie potwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego przez małoletniego I. D. i przekazująca sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji. Minister Spraw Wewnętrznych w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji stwierdził, że wniosek skarżącego z dnia 16 kwietnia 2013 r. o potwierdzenie obywatelstwa polskiego zawierał braki formalne, tj. wnioskodawca nie podał wszystkich danych i informacji określonych w art. 56 ust. 1 w związku z art. 13 ust. 1 ustawy o obywatelstwie polskim. Organ pierwszej instancji, przed rozpatrzeniem i rozstrzygnięciem sprawy co do istoty, powinien wezwać stronę do usunięcia powyższych braków, w trybie i pod rygorem określonym w art. 64 § 2 k.p.a.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne