29.05.2012

Wyrok NSA z dnia 29 maja 2012 r., sygn. II OSK 430/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Alicja Plucińska-Filipowicz Sędziowie sędzia NSA Jerzy Stelmasiak /spr./ sędzia del. WSA Czesława Nowak-Kolczyńska Protokolant Marcin Sikorski po rozpoznaniu w dniu 29 maja 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A.G., J.G., A.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 października 2010 r. sygn. akt IV SA/Wa 870/10 w sprawie ze skargi A.G., J.G., A.G. na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 12 października 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A.G., J.G. i A.S. na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] marca 2010 r. w przedmiocie wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej.

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że zaskarżoną decyzją z dnia [...] marca 2010 r. Główny Inspektor Ochrony Środowiska utrzymał w mocy decyzję Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Krakowie z dnia [...] listopada 2009 r., którą to wymierzono skarżącym prowadzącym działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej pod nazwą "A.", administracyjną karę pieniężną za przekroczenie warunków korzystania ze środowiska w wysokości 1.361.807,25 zł. Podstawą wymierzenia kary było naruszenie w 2008 r. warunków odprowadzania ścieków z oczyszczalni ścieków w Proszowicach, określonych w pozwoleniu wodnoprawnym udzielonym decyzją Starosty Proszowickiego z dnia [...] lipca 2008 r.

W odwołaniu od decyzji z dnia [...] listopada 2009 r. skarżący podnosili, że w sprawie powinny mieć zastosowanie warunki określone pozwoleniem wodnoprawnym z dnia [...] grudnia 2004 r. Wskazali, że zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie uchylenia pozwolenia wodnoprawnego z dnia [...] lipca 2008 r. Wskazano również, że analizy ścieków za okres 2004-2008 wykonało Laboratorium WIOŚ, przy czym substancje ropopochodne badało Laboratorium Delegatury w Nowym Sączu i Delegatury w Tarnowie. W 2009 r. Laboratorium odmówiło dalszej współpracy ze Spółką. Następnie zlecono badania Centralnemu Laboratorium MPWiK w Krakowie, które jednak nie wykonuje oznaczeń substancji ropopochodnych, a jedynie identyfikuje substancje ekstrahujące się eterem naftowym. Odwołujący się wskazali, że w dalszym ciągu poszukują laboratorium, które oznacza substancje ropopochodne. W czasie tego poszukiwania pracownik Spółki wykonywał analizy ścieków, których wyniki zapisywał w komputerze, i które to wyniki zostały załączone do odwołania. Zauważono, że w czasie kontroli ścieki zostały pobrane przez Inspektora z kaskady, a nie z wylotu odbiornika, tak więc istniało duże prawdopodobieństwo zaczerpnięcia mikroorganizmów rozwijających się na powierzchni kaskady.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne