Wyrok NSA z dnia 16 maja 2012 r., sygn. I OSK 2283/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Joanna Banasiewicz Sędziowie sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.) sędzia del. NSA Roman Ciąglewicz Protokolant sekretarz sądowy Joanna Drapczyńska po rozpoznaniu w dniu 16 maja 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 września 2011 r. sygn. akt II SA/Wa 901/11 w sprawie ze skargi A. R. na decyzję Szefa Służby Celnej z dnia [...] lutego 2011 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 15 września 2011 r., sygn. akt II SA/Wa 901/11 oddalił skargę A. R. na decyzję Szefa Służby Celnej z dnia [...] lutego 2011 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby.
Wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.
Dyrektor Izby Celnej w B. decyzją z dnia [...] stycznia 2010 r., wydaną na podstawie art. 105 pkt 10 oraz art. 188 ust. 2 i 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz.U. Nr 168, poz. 1323 ze zm.), zwolnił A. R. ze Służby Celnej z dniem doręczenia decyzji.
Po rozpatrzeniu odwołania Szef Służby Celnej decyzją z dnia [...] czerwca 2010 r. uchylił w całości zaskarżoną decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. i sprawę przekazał do ponownego rozpoznania. W uzasadnieniu decyzji podał, że argumenty przedstawione przez organ I instancji nie znalazły odzwierciedlenia w materiale dowodowym sprawy, poza tym nie dokonano wyważenie interesu społecznego i słusznego interesu strony.
Dyrektor Izby Celnej w B. w wyniku przeprowadzonego dodatkowego postępowania wyjaśniającego oraz po uzupełnieniu materiału dowodowego wydał w dniu [...] października 2010 r. decyzję, na mocy której zwolnił A. R. ze służby w Izbie Celnej w B. z dniem doręczenia decyzji. W uzasadnieniu organ wskazał, że w związku z wszczęciem przeciwko funkcjonariuszowi postępowania karnego o popełnienie przestępstwa umyślnego ściganego z oskarżenia publicznego decyzją z dnia [...] sierpnia 2008 r. został on zawieszony w pełnieniu obowiązków służbowych na okres 3 miesięcy. Okres tego zawieszenia został następnie decyzją z dnia [...] listopada 2008 r. przedłużony do czasu zakończenia postępowania karnego. Dwunastomiesięczny okres zawieszenia funkcjonariusza w pełnieniu obowiązków służbowych upłynął, a prowadzone przeciwko niemu postępowanie karne nadal nie zostało zakończone. Zatem wypełniona została dyspozycja przepisu art. 105 pkt 10 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r., wedle którego funkcjonariusza można zwolnić ze służby w przypadku upływu 12 miesięcy okresu zawieszenia w pełnieniu obowiązków służbowych, jeżeli nie ustąpiły przyczyny będące podstawą zawieszenia. Organ przedstawił ponadto sytuację kadrową w Urzędzie Celnym w Z., wskazując między innymi na znaczne braki kadrowe w granicznych oddziałach celnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty