Wyrok NSA z dnia 11 stycznia 2012 r., sygn. II OSK 2024/10
W trybie art. 154 k.p.a. nie mogą być uchylane lub zmieniane tzw. decyzje związane, przy wydaniu których przepisy prawa nie pozwalają organom na swobodne uznanie.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Arkadiusz Despot - Mładanowicz Sędziowie Sędzia NSA Marzenna Linska - Wawrzon Sędzia del. WSA Jarosław Wichrowski (spr.) Protokolant asystent sędziego Katarzyna Ślizak po rozpoznaniu w dniu 11 stycznia 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej G. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 czerwca 2010 r., sygn. akt VII SA/Wa 2/10 w sprawie ze skargi G. K. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] listopada 2009 r., znak: [...] w przedmiocie odmowy uchylenia lub zmiany decyzji oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 10 listopada 2009 r. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego (GINB) po rozpoznaniu odwołania G. K. utrzymał w mocy decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] września 2009 r. odmawiającą uchylenia lub zmiany w trybie art. 154 k.p.a. własnej decyzji z dnia [...] czerwca 2006 r. nr [...] utrzymującej w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (PINB) w Pułtusku z dnia [...] lutego 2006 r. nakazującej G. i M. K. rozbiórkę wykonanej dobudowy o długości 5,90 m i nadbudowy o wymiarach od frontu ok.1,92 m i z tyłu 2,40 m poddasza budynku gospodarczego usytuowanego na działce o nr ewidencyjnym [...] położonej w miejscowości N. N., gm. P.
Rozpoznając ponownie sprawę w wyniku wniesionego odwołania GINB wskazał, że przedmiotem postępowania prowadzonego w trybie art. 154 k.p.a. jest sprawdzenie, czy w sprawie zachodzą łącznie określone w tym artykule przesłanki przemawiające za uchyleniem lub zmianą decyzji ostatecznej w trybie nadzwyczajnym. Organ administracji publicznej orzekając na podstawie wskazanego przepisu może uchylić lub zmienić decyzję, jeżeli: po pierwsze - na mocy decyzji ostatecznej żadna ze stron nie nabyła prawa, po drugie - za takim rozstrzygnięciem przemawia interes społeczny lub słuszny interes strony.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty