07.12.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 7 grudnia 2012 r., sygn. II FSK 873/11

W ramach wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej organ interpretacyjny nie będzie badał wprost interesu prawnego danego podmiotu w uzyskaniu dochodzonej przezeń interpretacji, ale tylko to czy jest on zainteresowany w uzyskaniu interpretacji, z uwagi na oznaczone przez niego choćby w zakresie pojęciowym, skutki w zakresie odpowiedzialności podatkowej, które przedstawiany stan faktyczny w jego sprawie, bądź (wyjątkowo) w odniesieniu do planowanej spółki albo oddziału lub przedstawicielstwa, może spowodować.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Krzysztof Winiarski, Sędzia NSA Stefan Babiarz (sprawozdawca), Sędzia NSA Bogusław Dauter, Protokolant Piotr Stępień, po rozpoznaniu w dniu 7 grudnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 1 grudnia 2010 r. sygn. akt I SA/Gd 910/10 w sprawie ze skargi T. P. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w B. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 22 czerwca 2010 r. nr [...] w przedmiocie przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z dnia 1 grudnia 2010 r., I SA/Gd 910/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę T. P. (zwanego dalej: skarżącym) na postanowienie Ministra Finansów z dnia 22 czerwca 2010 r. w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania.

2. Ze stanu sprawy przyjętego przez sąd pierwszej instancji wynikało, że Dyrektor Izby Skarbowej w B., działający w imieniu Ministra Finansów, postanowieniem z 4 maja 2010r., na podstawie art. 165a § 1 w związku z art. 14h ustawy z 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz. 60 ze zm.) zwanej dalej: ord. pod. - odmówił wszczęcia postępowania w sprawie z wniosku skarżącego o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w części dotyczącej uznania za przedsiębiorstwo wniesionego wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej. Organ przyjął, że skarżący wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji w przedmiocie uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych związanych z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą za przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 5a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 ze zm.) zwanej dalej: u.p.d.o.f. - Wnioskodawca nie wskazał jednak jakie skutki chciałby wywieść z faktu, że składniki majątku stanowią przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 k.c., do którego odnosi się dyspozycja art. 5a pkt 3 u.p.d.o.f. Podniesiono, że konsekwencje podatkowe opisanego zdarzenia przyszłego tj. wniesienia majątku do spółki komandytowej nie są zależne od tego, czy aportem wnoszone jest przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 k.c., a tym samym pytanie nr 1 zawarte we wniosku skarżącego nie ma żadnego wpływu na związane z tym zdarzeniem jego prawa i obowiązki z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych. A to oznacza, że wniosek skarżącego wykracza poza zakres przedmiotowy interpretacji wydawanej w trybie art. 14b ord. pod.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne