05.10.2018 Podatki

Wyrok NSA z dnia 5 października 2018 r., sygn. II FSK 2805/16

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Kolanowski, Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Sędzia WSA (del.) Piotr Przybysz (sprawozdawca), Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 5 października 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 24 maja 2016 r. sygn. akt I SA/Gd 325/16 w sprawie ze skargi S. A. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia 23 grudnia 2015 r. nr [...], [...] w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych za 2009 r. od dochodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku na rzecz S. A. kwotę 7410 (słownie: siedem tysięcy czterysta dziesięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 24 maja 2016r. o sygn. I SA/Gd 325/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, po rozpoznaniu skargi S. A. (dalej: "podatniczka" lub "skarżąca") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z 23 grudnia 2015r., nr [...], [...] w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów lub nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach za 2009 rok: 1. uchylił zaskarżoną decyzję; 2. zasądził od Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku (dalej: "organ odwoławczy") na rzecz skarżącej kwotę 18 529 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Jako podstawę prawną powołano art. 145 § 1 pkt 1 lit. c oraz art. 200 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.) - dalej: "p.p.s.a." Wyrok jest dostępny na stronie internetowej http://orzeczenia.nsa.gov.pl/.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku stwierdził, że podatkiem od dochodów nieujawnionych można obciążyć podatnika związanego zarówno nieograniczonym, jak i ograniczonym obowiązkiem podatkowym. Organy podatkowe, wbrew stanowisku zawartym w uzasadnieniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 29 lipca 2014r., sygn. akt P 49/13 posłużyły się zarówno w zakresie wykazania rezydencji, jak i prawidłowości opodatkowania dochodów, zakwestionowaną przez Trybunał Konstytucyjny jako niezgodną z Konstytucją metodą przeniesienia na podatnika ciężaru wykazania istotnych w sprawie okoliczności. W ocenie WSA w Gdańsku konieczne jest podjęcie czynności uzupełniających i dokonanie oceny pełnego zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego zarówno w zakresie rezydencji podatkowej, jak również źródeł przychodów skarżącej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne