18.09.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 18 września 2012 r., sygn. I FSK 1790/11

Podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, a nie o kwotę wykazaną jedynie jako ten podatek, nie będąc nim faktycznie, a więc nie będąc świadczeniem należnym Skarbowi Państwa z tytułu transakcji wykazanej w tej fakturze. Skoro z § 48 ust. 4 pkt 5 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. wynika, że faktury, które stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego, to nawet sam fakt zapłaty podatku należnego z takiej faktury nie niweluje konsekwencji wynikających z wystawienia faktury, która nie odzwierciedla rzeczywistości.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 18 września 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej C. M. G., C. G. spółki jawnej w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 28 czerwca 2011 r. sygn. akt I SA/Łd 505/11 w sprawie ze skargi C. M. G., C. G. spółki jawnej w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 11 lutego 2011 r. nr ... w przedmiocie określenia zwrotu podatku od towarów i usług za grudzień 2003 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od C. M. G., C. G. spółki jawnej w S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w L. kwotę 1.800 zł (słownie: jeden tysiąc osiemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 28 czerwca 2011 r., sygn. akt I SA/Łd 505/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę C. M. G., C. G. sp. j. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z 11 lutego 2011 r. nr ... w przedmiocie określenia zwrotu podatku od towarów i usług za grudzień 2003 r.

2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że decyzją z 11 lutego 2011 r. Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. z 21 grudnia 2009 r. określającą spółce zwrot podatku od towarów i usług za grudzień 2003 r. w innej kwocie niż wynikająca ze złożonej przez spółkę deklaracji podatkowej. Organy podatkowe stwierdziły bowiem, że spółka z naruszeniem § 48 ust. 4 pkt 5 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) odliczyła podatek naliczony z faktur (dokumentujących zakup oleju napędowego) wystawionych przez J. S. Zebrany materiał dowodowy potwierdzał, że transakcje zakupu oleju napędowego miały charakter fikcyjny, ponieważ sporne faktury VAT nie dokumentują rzeczywistych zdarzeń gospodarczych pod względem podmiotowym. Organ odwoławczy nie kwestionował tego, że strona nabyła towar i dokonała za niego zapłaty. Dostawcami paliwa nie był jednak podmiot wskazany na spornych fakturach, który jedynie wygenerował dokumenty, aby stworzyć pozory legalności transakcji i ukryć dane faktycznego dostawcy. Zebrany materiał potwierdził proceder fikcyjnego obrotu paliwem i pustymi fakturami pomiędzy różnymi podmiotami. Dodatkowo świadczyły o tym dowody z postępowań karnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne