14.06.2011

Wyrok NSA z dnia 14 czerwca 2011 r., sygn. II OSK 1064/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędziowie: Sędzia NSA Jan Paweł Tarno Sędzia WSA del. Leszek Kamiński /spr./ Protokolant: Mariusz Szufnara po rozpoznaniu w dniu 14 czerwca 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej H. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 9 grudnia 2009 r. sygn. akt II SA/Kr 1278/09 w sprawie ze skargi H.S. na postanowienie Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie z dnia [...] maja 2009 r. nr [...] w przedmiocie opłaty legalizacyjnej 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. uchyla postanowienie Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie z dnia [...] maja 2009 r. nr [...] oraz postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Tarnowie z dnia [...] października 2008 r. nr [...]; 3. zasądza od Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie na rzecz H. S. kwotę 400 (słownie: czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 25 listopada 2009 r., sygn. akt II SA/Kr 1278/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę H. S. na postanowienie Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, zw. dalej WINB, z dnia [...] maja 2009 r., Nr [...], w przedmiocie opłaty legalizacyjnej. W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Postanowieniem z dnia [...] października 2008 r., znak [...], Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, zw. dalej PINB, w Tarnowie, na podstawie art. 49 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r., Nr 156, poz. 1118, ze zm.), nałożył na inwestora - H. S. opłatę legalizacyjną w wysokości 25000 zł. w sprawie wybudowanego bez wymaganego pozwolenia na budowę tymczasowego obiektu budowlanego - blaszaka o wymiarach 8,0 m x 6,0 m na działce nr 315 w miejscowości S., gm. T., użytkowanego jako garaż. W uzasadnieniu wskazał, że postanowieniem z dnia [...] lipca 2008 r., znak: [...], uznającym omawiany garaż - blaszak za tymczasowy obiekt budowlany niepołączony na trwałe z gruntem, wstrzymał roboty budowlane i nałożył na inwestora obowiązek przedłożenia stosownych dokumentów, co H. S. uczyniła w dniu 30 września 2008 r. Po dokonaniu analizy całego zebranego materiału dowodowego, w szczególności przedłożonej oceny stanu technicznego pn. "Budowlany projekt powykonawczy garażu" organ stwierdził, że przedmiotowy obiekt połączony jest z płytą betonową za pomocą kotew, zatem jest trwale połączony z gruntem. Z tego względu do obliczenia opłaty legalizacyjnej za ten budynek przyjął kategorię obiektu III - "inne niewielkie budynki jak: garaże do dwóch stanowisk włącznie", wskazaną w załączniku do prawa budowlanego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne