Wyrok NSA z dnia 9 lutego 2011 r., sygn. I OSK 509/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Monika Nowicka (spr.) Sędziowie NSA Anna Łukaszewska - Macioch del. WSA Stanisław Marek Pietras Protokolant specjalista Edyta Pawlak po rozpoznaniu w dniu 9 lutego 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej L. P. i M. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 grudnia 2009 r. sygn. akt I SA/Wa 1469/09 w sprawie ze skargi L. P. i M. P. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] lipca 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 14 grudnia 2009r. (sygn. akt I SA/Wa 1469/09) oddalił skargę L. P. i M. P. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] lipca 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy:
Wojewoda K.- działając na podstawie art. 1 ust. 1 i 2, art. i art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 169, poz. 1418) - decyzją z dnia 14 stycznia 2008 r. odmówił potwierdzenia M. R. i L. P. prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez ich matkę - B. P. nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej, która to nieruchomość była położona w miejscowości P. przy ul. P. [...]. Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie Wojewoda stwierdził, iż w zaświadczeniu Państwowego Urzędu Repatriacyjnego z dnia [...] stycznia 1947 r. [...] stwierdzono, że B. P. jest repatriantem przybyłym w dniu [...] kwietnia 1945 r. do Polski, a przed przybyciem stale zamieszkiwała w P., z orzeczenia z dnia [...] maja 1947 r. nr [...], wydanego przez Państwowy Urząd Repatriacyjny Wojewódzki Oddział w B. wynikało natomiast, że B. P. pozostawiła w P. plac o obszarze [...] ha z ogrodem i dom mieszkalny. W tych warunkach zatem organ ustalił, że matka wnioskodawców w dniu 1 września 1939 r. zamieszkiwała w swojej nieruchomości w miejscowości P., która to miejscowość znajdowała się na obszarze Litwy Kowieńskiej, czyli - przed wybuchem II Wojny Światowej - nie wchodziła w skład terytorium II Rzeczypospolitej Polskiej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty