Wyrok NSA z dnia 17 czerwca 2011 r., sygn. I FSK 900/10
Po upływie terminu płatności zobowiązania w podatku od towarów i usług będą należne odsetki. Natomiast kwoty należności określone w umowie licencyjnej należy uznać za kwoty brutto zawierające już w sobie podatek VAT. Wniosek taki wynika z treści art. 29 ust. 1 ustawy o VAT z 2004r., który stanowi, że podstawą opodatkowania jest obrót, tj. kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje natomiast całość świadczenia należnego od nabywcy.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia NSA Krystyna Chustecka (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Tomasz Kolanowski, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 17 czerwca 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 18 marca 2010 r. sygn. akt I SA/Po 83/10 w sprawie ze skargi E. R. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 9 października 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 18 marca 2010 r., sygn. akt I SA/Po 83/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę E. R. na interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 9 października 2009 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji stanu sprawy wynikało, że w 2001 r. skarżący udzielił w drodze umowy licencji na wynalazek, na który był przyznany patent i do którego posiadał wyłączne prawo własności. Umowa licencyjna nie była zarejestrowana przed dniem 14 maja 2004 r. W umowie tej należności z tytułu licencji zostały powiązane z wykorzystaniem wynalazku przez licencjobiorcę, który był zobowiązany do zapłaty ściśle określonej kwoty za każdorazowy fakt zrealizowania wynalazku, tj. wykonania go i zainstalowania w budowanych przez siebie budynkach. Terminy płatności były określone w stosunku do terminów realizacji wynalazku. Licencjobiorca korzystał z wynalazku, jednak zapłacił za niego jedynie za pierwszą realizację. Także w późniejszym czasie, tj. po wejściu w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) dalej ustawa o VATz 2004r., licencjobiorca pomimo, że korzystał z wynalazku, ani nie poinformował o tym fakcie wnioskodawcy, ani też nie uiszczał należnych opłat z tytułu umowy licencyjnej. W 2008 r. skarżący skierował pozew do sądu, który w toku procesu zobowiązał licencjobiorcę do przekazania informacji o wykorzystanym wynalazku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty