23.03.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 23 marca 2011 r., sygn. I FSK 101/10

Prawo do odliczenia podatku nabywca towaru lub usług może realizować wyłącznie gdy w rzeczywistości dojdzie do zdarzenia, z którym ustawa wiąże powstanie obowiązku podatkowego. Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług takim zdarzeniem jest dokonanie czynności opodatkowanej.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Barbara Wasilewska (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Maciej Jaśniewicz, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 23 marca 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. T.-G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 28 października 2009 r. sygn. akt I SA/Sz 520/09 w sprawie ze skargi E. T.-G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 17 grudnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za 2003 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od E. T.-G. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w S. kwotę 2700 zł (słownie: dwa tysiące siedemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 28 października 2009 r., sygn. akt I SA/Sz 520/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę E. T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z 17 grudnia 2008 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za 2003 r.

W uzasadnieniu Sąd pierwszej instancji przedstawił stan sprawy i wskazał w tych ramach, że wskazaną na wstępie decyzją organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzję Pierwszego Urzędu Skarbowego w S. z 16 września 2008 r. określającą skarżącej zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za styczeń, luty, marzec, kwiecień, lipiec, sierpień i wrzesień 2003 r. w kwotach wyższych od wykazanych w deklaracjach VAT-7. Powyższe decyzje wydane zostały po ponownym rozpoznaniu spraw, po uchyleniu wcześniej wydanych decyzji, wyrokami Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 6 lutego 2008 r. sygn. akt I SA/Sz 617/07 i I SA/Sz 630/07.

Jak wynikało z poczynionych w sprawie ustaleń, podstawą weryfikacji rozliczenia podatkowego było m.in. zakwestionowanie odliczenia podatku n. prowadzącego firmę P.P.H.U "A.", oraz 6-ciu faktur zakupu usług wystawionych przez B. G. z G..

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne