Wyrok NSA z dnia 10 lutego 2011 r., sygn. I FSK 364/10
Podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług gdy wynika on z faktury wystawionej przez podmiot niezarejestrowany dla potrzeb podatku od towarów i usług.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia WSA del. Hieronim Sęk, Protokolant Krzysztof Osial, po rozpoznaniu w dniu 10 lutego 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. "H. F." spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 2 grudnia 2009 r. sygn. akt I SA/Po 851/09 w sprawie ze skargi P. "H. F." spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 31 lipca 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od maja do września 2003 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. "H. F." spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w L. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 2400 (słownie: dwa tysiące czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji oraz przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z dnia 2 grudnia 2009 r., sygn. akt I SA/Po 851/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę P. "H. F." Sp. z o.o. w L. (dalej Spółka lub Skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 31 lipca 2009 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od maja do września 2003 r.
1.2. Sąd pierwszej instancji podał, że Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w P. decyzją z dnia 16 października 2008 r. określił Spółce zobowiązanie w podatku od towarów i usług za maj i wrzesień 2003 r., nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy podatnika za czerwiec, lipiec i sierpień 2003 r. oraz ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe za te miesiące. Powyższa decyzja była wynikiem przeprowadzonej w Spółce kontroli, w toku której organ podatkowy pierwszej instancji ustalił, że Skarżąca niesłusznie odliczała podatek naliczony z 12 faktur VAT wystawionych przez I. S. właściciela firmy P. "E.", który w badanym okresie nie był zarejestrowanym podatnikiem w rozumieniu art. 9 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm., dalej jako ustawa o VAT).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty