Wyrok NSA z dnia 8 lipca 2010 r., sygn. II OSK 1152/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Barbara Adamiak Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędzia del. WSA Wanda Zielińska-Baran (spr.) Protokolant Kamil Strzępek po rozpoznaniu w dniu 8 lipca 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej [...] Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 23 lutego 2009 r. sygn. akt II SA/Kr 1296/08 w sprawie ze skargi W. Ż. i A. Ż. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia [...] października 2008 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 23 lutego 2009 r., sygn. akt II SA/Kr 1296/08, ze skargi W. Ż. i A. Ż., uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia [...] października 2008 r. nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy.
W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że Prezydent Miasta Krakowa decyzją z dnia 18 czerwca 2008r. ustalił warunki zabudowy dla inwestycji pn: "budowa zespołu budynków mieszkalno - usługowych w zabudowie wielorodzinnej wraz z garażami podziemnymi i naziemnymi, krytym basenem w budynku na działkach nr 498/1, 498/2, 498/4, 500, 502, 503 obr. 44 Krowodrza oraz zjazdem z działki drogowej nr 574 obr. j. w. przy ul. [...] w Krakowie" z wniosku "I[...] spółka z o.o." spółki komandytowej w K.. Organ w uzasadnieniu decyzji stwierdził, iż spełnione zostały łącznie przesłanki wydania decyzji o warunkach zabudowy z art. 61 ust. 1 ustawy. Odnosząc się do zastrzeżeń W. Ż. i A. Ż. do przedmiotowej inwestycji, podkreślił, że zamierzenie to jest zgodne z przepisami prawa, a decyzja jest pierwszym etapem realizacji inwestycji i nie stanowi podstawy prawnej dla rozpoczęcia robót budowlanych.
Odwołanie od tej decyzji wnieśli W. Ż. i A. Ż., podnosząc zarzut naruszenia art. 61 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, gdyż planowana inwestycja będzie nawiązywała do zabudowy istniejącej na ulicy sąsiedniej - ul. Konecznego, a nie tej samej ulicy [...], pomijając całkowicie zabudowę istniejącą na działkach sąsiednich dostępnych z tej samej drogi publicznej. W odwołaniu J. F. i E. B. natomiast zarzuciły, iż działka stanowiąca ich własność znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie z działką przeznaczoną pod inwestycję z jednej strony, zaś z drugiej ze skarpą linii kolejowej, co może spowodować znaczną utratę walorów oraz możliwości indywidualnego wykorzystania działki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty