17.11.2010

Wyrok NSA z dnia 17 listopada 2010 r., sygn. I OSK 96/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Anna Lech Sędziowie sędzia NSA Anna Łukaszewska-Macioch (spr.) sędzia del. NSA Jerzy Solarski Protokolant sekretarz sądowy Joanna Drapczyńska po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. H. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 22 września 2009 r. sygn. akt II SA/Bd 178/09 w sprawie ze skargi A. H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia (...) grudnia 2008 r. nr (...) w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji stwierdzającej nabycie prawa użytkowania wieczystego gruntu oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z dnia 22 września 2009 r. sygn. akt II SA/Bd 178/09, w sprawie ze skargi A. H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia (...) grudnia 2008 r. nr (...) w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia (...) października 2008 r. nr (...).

W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan faktyczny sprawy:

Decyzją z dnia (...) lipca 1992 r. nr (...) Zarząd Miasta B., powołując się na art. 2 ust. 1- 3 ustawy z dnia 29 września 1990 r. o zmianie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. Nr 79, poz. 464) stwierdził nabycie przez L. P. K. i W. w B. prawa użytkowania wieczystego gruntów położonych w B. przy ul. G. obejmujących między innymi działki nr (...) i (...).

O stwierdzenie nieważności wydanej przez Zarząd Miasta B. decyzji uwłaszczeniowej wystąpił do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. A. J. H. wnioskiem z dnia 14 maja 2008 r. wskazując na przesłankę nieważności określoną w art. 156 § 1 pkt 2 K.p.a. Podał, iż on oraz wskazani we wniosku uczestnicy są byłymi współwłaścicielami i spadkobiercami byłych właścicieli przedmiotowej nieruchomości, która została wywłaszczona na podstawie decyzji z dnia (...) grudnia 1978 r. Zakwestionowanej decyzji zarzucił rażące naruszenie prawa przez nieuwzględnienie w postępowaniu uwłaszczeniowym interesu byłych właścicieli nieruchomości i ich spadkobierców. Stwierdził, że pierwszy wniosek o zwrot wywłaszczonej nieruchomości został złożony w dniu 30 maja 1998 r. Na uwłaszczonej nieruchomości ciążyły zatem roszczenia osób trzecich o jej zwrot, gdyż cel wywłaszczenia nie został zrealizowany. Skarżący i pozostali uczestnicy zostali pominięci w postępowaniu zakończonym decyzją Zarządu Miasta B. z dnia (...) lipca 1992 r. i pozbawieni prawa do zwrotu nieruchomości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne