Wyrok NSA z dnia 9 września 2010 r., sygn. II OSK 1311/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Krystyna Borkowska sędzia NSA Małgorzata Stahl sędzia del. WSA Leszek Kamiński (spr.) Protokolant Monika Dworakowska po rozpoznaniu w dniu 9 września 2010 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej P. Z. - [...] z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 kwietnia 2009 r. sygn. akt IV SA/Wa 146/09 w sprawie ze skargi P. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] listopada 2008 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 29 kwietnia 2009 r., sygn. akt: IV SA/Wa 146/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę P. A. i uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] listopada 2008 r., nr [...], oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta m.st. Warszawy z dnia [...] lipca 2008 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy. W motywach wyroku Sąd Wojewódzki powołał się na następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.
Decyzją z dnia [...] lipca 2008 r., nr [...] Prezydent m.st. Warszawy, na podstawie art. 59 ust. 1, art. 61 ust. 1 w związku z art. 60 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.), zw. dalej u.p.z. oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego ( Dz. U. Nr 98, poz. 1071, ze zm.) zw. dalej k.p.a., po rozpatrzeniu wniosku [...] P. Z. ustalił warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie salonu samochodowego z garażem wielopoziomowym (po rozbiórce istniejącego salonu samochodowego), magazynu, śmietnika, zadaszenia między budynkami warsztatu i serwisu samochodowego wraz z elementami zagospodarowania terenu na działkach nr [...] i [...], w obrębie [...] przy ul. [...], na terenie dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy. Organ I instancji w decyzji ustalił: nieprzekraczalną linię zabudowy, zgodnie z załącznikiem graficznym nr 1, wysokość zabudowy do 16 m od terenu istniejącego do wierzchu ścianki kolankowej, wskaźnik wielkości powierzchni zabudowy, a także szerokość elewacji frontowej przez jej określenie jako zgodną z przepisami prawa budowlanego. Nadto określono, że do czasu ustalenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego linii rozgraniczającej ul. [...], a zainwestowanie w pasie terenu A-B-B1-A1-A należy traktować jako tymczasowe. W uzasadnieniu decyzji Prezydent m.st. Warszawy podkreślił, iż przeprowadzona analiza funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu wykazała możliwość realizacji planowanego zamierzenia, zgodnie z warunkami określonymi w decyzji. Wyjaśniono, iż warunki dotyczące ochrony i kształtowania ładu przestrzennego, wynikające z analizy obszaru, wprowadziły ograniczenia w stosunku do zamierzenia inwestycyjnego zgłoszonego wnioskiem w zakresie powierzchni zabudowy oraz wysokości zabudowy. Ponadto organ I instancji podkreślił, że przedmiotowe zamierzenie inwestycyjne jest zgodne z wymogami wynikającymi z przepisów odrębnych i warunkami wynikającymi z przeprowadzonych uzgodnień.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty