07.10.2010

Postanowienie NSA z dnia 7 października 2010 r., sygn. I OW 99/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz (spr.), Sędzia NSA Izabella Kulig - Maciszewska, Sędzia WSA del. do NSA Bożena Popowska, Protokolant Justyna Rosińska, po rozpoznaniu w dniu 7 października 2010r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej wniosku Burmistrza Miasta J. o rozstrzygnięcie sporu o właściwość pomiędzy Burmistrzem Miasta J. a Prezydentem Miasta K. w przedmiocie wskazania organu właściwego do rozpoznania wniosku Ł.B. o przyznanie pomocy finansowej w formie zasiłku okresowego postanawia: wskazać Prezydenta Miasta K. jako organ właściwy do rozpoznania przedmiotowego wniosku

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 19 maja 2010 r. Burmistrz Jasła zwrócił się do Naczelnego Sądu Administracyjnego o rozstrzygnięcie negatywnego sporu o właściwość pomiędzy nim, a Prezydentem Miasta Krakowa, poprzez wskazanie Prezydenta Miasta Krakowa jako organu właściwego do załatwienia wniosku L. B.

W uzasadnieniu wniosku wskazano, że postanowieniem z dnia [...] marca 2010 r. Prezydent Miasta Krakowa, uznając się za organ niewłaściwy do załatwienia wniosku złożonego przez L. B. o przyznanie pomocy finansowej, przekazał powyższy wniosek celem załatwienia Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Jaśle, przywołując m.in. przepis art. 101 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362 ze zm.). Zgodnie z brzmieniem tego przepisu gminą właściwą do załatwienia sprawy z zakresu przyznania świadczenia z pomocy społecznej, jest gmina miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie. Ustawa o pomocy społecznej nie definiuje miejsca zamieszkania. Należy się zatem odnieść do tej kwestii, poprzez wyjaśnienie pojęcia miejsca zamieszkania zawartego w art. 25 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Na prawną konstrukcję miejsca zamieszkania składają się dwa elementy: przebywanie w sensie fizycznym w określonej miejscowości oraz wola, zamiar stałego pobytu, przy czym oba te elementy musza występować łącznie. Mając na uwadze powyższe, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle wskazał, że gminą właściwą do załatwienia wniosku L. B. jest Miasto Kraków, albowiem bezspornym jest, iż przebywa on w Krakowie, gdzie studiuje na Wydziału [...] Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie w trybie niestacjonarnym i zamieszkuje w domu studenckim "[...]" przy ul. [...] w K. Wprawdzie L. B. posiada miejsce zameldowania w J., przy ul. [...], jednakże sam fakt zameldowania nie przesądza o właściwości gminy zobowiązanej do rozpoznania wniosku. Ponadto wskazano, iż zgodnie z oświadczeniem L. B. złożonym w dniu 28 kwietnia 2010 r. - aktualnie przebywa on w K. i ma zamiar w tym mieście przebywać na stałe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne