13.08.2010

Wyrok NSA z dnia 13 sierpnia 2010 r., sygn. II OSK 172/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Bujko /spr./ Sędzia NSA Anna Łuczaj Sędzia del. NSA Zdzisław Kostka Protokolant Mariusz Szufnara po rozpoznaniu w dniu 13 sierpnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J.B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 8 lipca 2008 r. sygn. akt II SA/Łd 342/08 w sprawie ze skargi J.B. na decyzję Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Łodzi z dnia [...] lutego 2008 r. nr [...] znak: [...] w przedmiocie nakazania wykonania określonych robót budowlanych oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 8 lipca 2008 r. oddalił skargę J.B. na decyzję Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Łodzi z dnia [...] lutego 2008 r. w przedmiocie nakazania wykonania określonych robót budowlanych.

W uzasadnieniu Sąd I instancji przyjął następujący stan faktyczny:

Decyzją z dnia [...] stycznia 2008 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Łodzi nakazał W.B., B.Ł. oraz A.B. zamurowanie otworów okiennych na IV p. (poddasze) murem grub. 25 cm z cegły pełnej ceramicznej, zlokalizowanych w ścianie szczytowej południowej przylegającej w granicy do posesji przy ul. B. - w budynku mieszkalnym wielorodzinnym na nieruchomości przy ul. A. 15 w Ł. - w terminie do 30 czerwca 2008 r. W uzasadnieniu organ uznał, że w oparciu o zebrany materiał dowodowy wskazany wyżej budynek powstał na podstawie projektu z 1903 r., poddasze zlokalizowane na IV piętrze było nieużytkowe, natomiast przedmiotowe okna zostały samowolnie wykonane między 1985 a 1989 r. przez najemcę lokalu nr [...] - S.S.

W odwołaniu od powyższej decyzji zarządca nieruchomości - J.B. podniósł, że według jego informacji sporny budynek został wybudowany w 1886 r. i posiadał okno oraz balkon w ścianie od strony posesji przy ul. B.. Późniejsza zatem zmiana przepisów nie ma znaczenia dla oceny legalności budowy. Odwołujący się wskazał także na fakt, że w aktach archiwalnych Administracji Nieruchomościami [...][ brak jest dokumentów świadczących o wystąpieniu najemcy lokalu Nr [...] S.S., do PGM o zgodę na przebudowę lokalu i wykonanie okien. Ponadto odwołujący się stwierdził, że szkic do opinii technicznej lokalu nr [...] z dnia 17 grudnia 1985 r. nie odpowiada rzeczywistemu kształtowi tego lokalu i nie uwzględnia jeszcze jednego okna w ścianie zachodniej, a zatem jego zdaniem organ I instancji przyjmując, że okna w ścianie południowej zostały wykonane między rokiem 1985 a 1989, oparł się na selektywnie wybranych i niewiarygodnych dokumentach. Nie ma przy tym dowodu na to, iż czterokondygnacyjny budynek prawej i poprzecznej oficyny oraz jednokondygnacyjny budynek frontowy na nieruchomości przy ul. A. 15 w Łodzi powstał w oparciu o projekt złożony w 1903 roku. Ponadto projekt z 1903 roku nie odpowiada budynkowi przez niego administrowanemu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne