Wyrok NSA z dnia 25 stycznia 2010 r., sygn. I OSK 1524/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Borowiec, Sędzia NSA Jan Paweł Tarno, Sędzia NSA Tomasz Zbrojewski (spr.), Protokolant Kamil Wertyński, po rozpoznaniu w dniu 6 stycznia 2010r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej G. F., Z. F., W. F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 27 marca 2008r. sygn. akt II SA/Kr 1072/07 w sprawie ze skargi G. F., Z. F., W. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia [...] maja 2006r. [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji dotyczącej zatwierdzenia umowy w przedmiocie przekazania gospodarstwa rolnego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 27 marca 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę G. F., Z. F. i W. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia [...] maja 2006 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie zatwierdzenia umowy o przekazaniu gospodarstwa rolnego na własność Skarbu Państwa.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przyjął następujące okoliczności faktyczne i prawne:
Decyzją z dnia [...] grudnia 1977 r. Naczelnik Urzędu Dzielnicowego Kraków -P. orzekł o zatwierdzeniu umowy nr [...] z dnia [...] listopada 1977 r., zawartej między W. F. a Spółdzielnią [...] z siedzibą w W. w przedmiocie przekazania gospodarstwa rolnego o powierzchni 1,4593 ha, położonego w oś. K., oznaczonego jako działki nr [...],[...] i [...] na podstawie przepisów o przekazywaniu gospodarstw rolnych na własność Państwa za rentę i spłaty pieniężne.
G. F., W. F. i Z. F., następcy prawni W. F., zwrócili się z wnioskiem o stwierdzenie nieważności powyższej decyzji jako wydanej z rażącym naruszeniem prawa, względnie o stwierdzenie, że decyzja została wydana z naruszeniem prawa. Zarzucili, że decyzja zatwierdziła umowę nabycia przez Spółdzielnię nieruchomości rolnej, mimo że umowa była nieważna ze względu na brak formy aktu notarialnego, nienależytą reprezentację Spółdzielni, brak wymaganej § 8 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 maja 1974 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o przekazywaniu gospodarstw rolnych na własność Państwa w zamian za rentę i spłaty pieniężne zgody na zawarcie umowy pochodzącej od jednostki nadrzędnej Spółdzielni oraz brak wymaganej art. 3 ust. 1 w zw. z art. 37 ust. 1 ustawy zgody małżonki W. F. na przeniesienie własności gospodarstwa rolnego. Decyzja narusza również art. 28 ust. 1 w zw. z art. 37 ust. 1 ustawy, a to wobec braku wniosku W. F. o zatwierdzenie zawartej umowy, ponadto decyzja ta została wydana przez osobę nieuprawnioną i oparta na złej podstawie prawnej. Wnioskodawcy podnieśli też, iż z dniem 31 grudnia 1977 r. utraciła moc obowiązującą ustawa z dnia 29 maja 1974 r. o przekazywaniu gospodarstw rolnych na własność Państwa za rentę i spłaty pieniężne, podczas gdy decyzja została doręczona W. F. po dacie 1 stycznia 1978 r., co potwierdza klauzula prawomocności na odpisie decyzji znajdującej się w księdze wieczystej, stwierdzająca, iż decyzja uprawomocniła się w dniu [...] lutego 1978 r. Powoduje to, że klauzulą prawomocności została opatrzona decyzja, która w chwili jej doręczenia stronie nie miała podstawy w przepisach obowiązującego prawa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty