05.08.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 5 sierpnia 2010 r., sygn. I FSK 1353/09

W sprawie zakończonej decyzją ostateczną, dotyczącą stanu faktycznego sprzed daty akcesji Polski do Unii Europejskiej, brak jest podstaw do wznowienia postępowania administracyjnego z powołaniem się na przepisy prawa wspólnotowego.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia NSA Krystyna Chustecka (sprawozdawca), Sędzia NSA Artur Mudrecki, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 5 sierpnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 4 lutego 2009 r. sygn. akt III SA/Gl 1370/08 w sprawie ze skargi R. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 30 września 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od R. K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 4 lutego 2009 r., sygn. akt III SA/Gl 1370/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę R. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 30 września 2008 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Za podstawę rozstrzygnięcia Sąd przyjął następujący stan faktyczny :

Decyzją z dnia 30 września 2008 r. Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 11 stycznia 2008 r. odmawiającą Skarżącemu wznowienia postępowania zakończonego ostateczną decyzją tego organu podatkowego z dnia 5 marca 2004 r.

Decyzją z dnia 5 marca 2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego określił Skarżącemu zobowiązanie w podatku od towarów i usług za styczeń 2002 r. , decyzja ta stała się ostateczna.

Pełnomocnik skarżącego wnioskiem z dnia 14 listopada 2007 r. wniósł o wznowienie postępowania podatkowego w przedmiotowej sprawie .W uzasadnieniu wniosku wskazał, że podatnik został pozbawiony możliwości odliczenia podatku naliczonego od zakupionego towaru mimo zachowania staranności w jego odbiorze i sprawdzeniu faktur, przy czym organ podatkowy nie kwestionował faktu, że towar został zakupiony, składowany w magazynie, a następnie sprzedany. Zarzucił, że organ nie sprawdził, czy odbiorcy otrzymali fizycznie towar i czy była to czynność pozorna. Zdaniem pełnomocnika takie działanie organu pozostaje w całkowitej sprzeczności z orzeczeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) w sprawie C-354/2003, C-355/2003, C-484/2003, w którym stwierdzono, że prawo podatnika dokonującego transakcji nie może ucierpieć wskutek okoliczności, że w łańcuchu dostaw, którego część stanowią owe transakcje, o czym podatnik nie wie, inna wcześniejsza stanowi oszustwo podatkowe w podatku od towarów i usług. Podkreślił , że na gruncie przepisów wspólnotowych obowiązuje zasada neutralności i orzeczenia ETS są źródłami prawa wspólnotowego, a prawo krajowe musi pozostać z nimi w zgodności, jeśli nie, to należy pominąć przepisy krajowe sprzeczne z takim orzecznictwem.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne