Wyrok NSA z dnia 19 czerwca 2009 r., sygn. II OSK 75/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Gliniecki Sędzia NSA Zofia Flasińska /spr./ Sędzia NSA Alicja Plucińska - Filipowicz Protokolant Mariusz Szufnara po rozpoznaniu w dniu 19 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 27 października 2008 r. sygn. akt II SA/Kr 854/08 w sprawie ze skargi B. M. na uchwałę Rady Gminy K. z dnia [...] października 2007 r. Nr [...] w przedmiocie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wschodniej części obszaru K. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 27 października 2008 r. (sygn. akt II SA/Kr 854/08) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę B. M. na uchwałę Rady Gminy Kościelisko z dnia 30 października 2007 r. Nr XIV/76/07 w sprawie zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wschodniej części obszaru wsi Kościelisko w gminie Kościelisko.
Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
B. M. w dniu 10 grudnia 2007 r. wystąpił do Rady Gminy Kościelisko z wezwaniem do usunięcia naruszenia jego interesu prawnego dokonanego wskazaną uchwałą Rady z dnia 30 października 2007 r. Skargę do sądu administracyjnego na tą uchwałę wniósł w dniu 5 lutego 2008 r. Zaskarżony akt prawa miejscowego został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego z dnia 7 lutego 2008 r. Nr 95, poz. 705 i wszedł w życie z dniem 9 marca 2008 r.
Skarga B. M. została odrzucona postanowieniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 8 maja 2008 r. (sygn. akt 213/08), który uznał, że zarówno wezwanie do usunięcia naruszenia interesu prawnego lub uprawnienia, jak i sama skarga zostały złożone przedwcześnie, gdyż w dacie ich wniesienia przedmiotowa uchwała jeszcze nie obowiązywała, a więc nie mogła naruszać interesu prawnego skarżącego. Postanowienie to zostało uchylone postanowieniem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 28 sierpnia 2008 r. (sygn. akt II OSK 1132/08), a sprawa przekazana Sądowi I instancji do ponownego rozpoznania. Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, iż wejście w życie uchwały podjętej przez radę gminy stanowi istotną okoliczność podczas rozpoznawania skargi przez sąd administracyjny, natomiast nie stanowi przesłanki formalnej zaskarżenia uchwały do sądu administracyjnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty