Wyrok NSA z dnia 4 marca 2009 r., sygn. II OSK 285/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maria Czapska-Górnikiewicz (spr.) Sędziowie sędzia NSA Jerzy Bujko sędzia NSA Zygmunt Niewiadomski Protokolant Agnieszka Kuberska po rozpoznaniu w dniu 4 marca 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J. S. i B. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 19 września 2007 r. sygn. akt II SA/Kr 3/06 w sprawie ze skargi J. S. i B. S. na decyzję Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie z dnia [...] października 2005 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Krakowie, 2. zasądza od Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie na rzecz J. S. i B. S. solidarnie kwotę 550 (słownie: pięćset pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
II OSK 285 / 08
UZASADNIENIE
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 19 września 2007r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę J. S. i B. S. na decyzję Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie z dnia [...] października 2005 r., którą to decyzją nakazano rozbiórkę samowolnie wybudowanego parkingu wraz ze zjazdem.
W uzasadnieniu powyższego wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny wskazał, że decyzją z dnia [...] lutego 2005 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Wieliczce na podstawie m.in. art. 48 ust.1 ustawy z 7 lipca1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 z późn. zm. - dalej zwanej ustawą Prawo budowlane), po ponownym rozpoznaniu sprawy, nakazał inwestorom J. i B. S. rozbiórkę parkingu wraz z likwidacją zjazdu na parking z drogi gminnej oraz tablic reklamowych i informacyjnych.
W toku prowadzonego postępowania organ pierwszej instancji stwierdził, że inwestor w 1999 r. bez wymaganego pozwolenia na budowę zrealizował roboty budowlane polegające na wykonaniu parkingu obejmującego 15 miejsc postojowych na działce [...] w W., poprzez nawiezienie na grunt żwiru i tłucznia, wyrównanie i utwardzenie terenu, wykonanie tablic reklamowych oraz zjazdu z drogi gminnej. Organ wskazał, iż od września 1999 r. parking jest użytkowany. W ocenie organu wykonane roboty budowlane należy zakwalifikować jako budowę o jakiej mowa w art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego, w wyniku której powstała, będąca obiektem budowlanym, budowla (parking) nie wyłączona z obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Zdaniem organu skoro wobec treści miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Miasta i Gminy Wieliczka nie była wykluczona możliwość lokalizacji parkingu, więc wydano postanowienie nakładające obowiązek przedłożenia projektu (inwentaryzacji powykonawczej) zagospodarowania działki z niezbędnymi opiniami i uzgodnieniami, wykonanego przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia budowlane. Inwestor nie wykonał obowiązku nałożonego postanowieniem z dnia [...] czerwca 2004 r., gdyż przedłożone przez J. i B. S. kserokopie załącznika graficznego do decyzji WZiZT z 1999 r. nie spełniają warunków postanowienia z dnia [...] czerwca 2004 r. i rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. W tej sytuacji organ wydał decyzję w oparciu o art. 48 ust. 1 ustawy Prawo budowlane.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty