24.03.2009

Wyrok NSA z dnia 24 marca 2009 r., sygn. I OSK 1355/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Borowiec Sędziowie: sędzia NSA Małgorzata Pocztarek sędzia del. WSA Jacek Fronczyk (spr.) Protokolant Anna Krakowiecka po rozpoznaniu w dniu 16 marca 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skarg kasacyjnych Wyższej Szkoły [...] w W. oraz "[...]" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 czerwca 2008 r. sygn. akt I SA/Wa 1/08 w sprawie ze skarg Wyższej Szkoły [...] w W. oraz "[...]" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. na decyzję Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia [...] października 2007 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie przeniesienia pozwolenia na utworzenie uczelni niepublicznej 1. oddala skargi kasacyjne; 2. zasądza solidarnie od Wyższej Szkoły [...] w W. i "[...]" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. na rzecz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego kwotę 120 zł /sto dwadzieścia złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 10 czerwca 2008 r. o sygn. akt I SA/Wa 1/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargi Wyższej Szkoły [...] w W. oraz "[...]" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. na decyzję Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia [...] października 2007 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie przeniesienia pozwolenia na utworzenie uczelni niepublicznej.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

W dniu [...] marca 2005 r. Minister Edukacji Narodowej i Sportu wydał decyzję nr [...], mocą której umorzył postępowanie w sprawie przeniesienia pozwolenia na utworzenie Wyższej Szkoły [...] w W. na rzecz "[...]" Sp. z o. o. wówczas jeszcze z siedzibą w B.

W motywach decyzji organ wskazał, że wniosek w tej sprawie złożyli łącznie M. G., jako pełnomocnik jednego z założycieli uczelni - A. M., oraz A. T., jako pełnomocnik drugiego z założycieli - K. J. Następnie K. J. wycofał swoje pełnomocnictwo dla A. T. oraz osobiście wycofał wniosek w sprawie przeniesienia pozwolenia. Organ podniósł, że pozwolenie na utworzenie uczelni otrzymali łącznie obaj założyciele - K. J. oraz A. M. (decyzja z dnia [...] lipca 1997 r. nr [...]). W związku z tym, wszystkie czynności, które należą do kompetencji założyciela uczelni, muszą oni wykonywać łącznie. Jednakże jeden z założycieli wycofał następnie swoje poparcie dla wniosku. W ten sposób, zdaniem Ministra, wniosek nie został złożony przez podmiot wymieniony w pozwoleniu na utworzenie uczelni, które - jako założycieli - wymienia łącznie K. J. oraz A. M. Wobec tego, zgodnie z art. 105 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t. j.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), postępowanie stało się bezprzedmiotowe, co było przesłanką do wydania decyzji umarzającej postępowanie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp