Wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2015 r., sygn. I OSK 1809/15
Skargę kasacyjną można oprzeć na następujących podstawach: naruszeniu prawa materialnego przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie, naruszeniu przepisów postępowania, jeżeli uchybienie to mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Joanna Banasiewicz sędzia NSA Jan Paweł Tarno (spr.) sędzia del. WSA Iwona Niżnik - Dobosz Protokolant starszy asystent sędziego Małgorzata Ziniewicz po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2015 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej do Spraw Studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 5 lutego 2015 r. sygn. akt III SA/Lu 975/14 w sprawie ze skargi M. G. na postanowienie Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej do Spraw Studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z dnia [...] września 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do złożenia wniosku o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o wznowienie postępowania dyscyplinarnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 5 lutego 2015 r., III SA/Lu 975/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, po rozpoznaniu sprawy ze skargi M. G., uchylił postanowienie Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej do Spraw Studentów i Doktorantów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z [...] września 2014 r., [...] i poprzedzające je postanowienie Przewodniczącego Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej do Spraw Studentów i Doktorantów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z [...] sierpnia 2014 r., [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do złożenia wniosku o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o wznowienie postępowania dyscyplinarnego. W uzasadnieniu Sąd podniósł, że rozpoznawana sprawa, przedmiotowo ograniczona do wpadkowej kwestii przywrócenia terminu do czynności procesowej przed organem działającym w strukturze szkoły wyższej, dotyczy postępowania dyscyplinarnego obejmującego odpowiedzialność dyscyplinarną studentów, uregulowanego w podstawowym zakresie przepisami rozdziału 6 w dziale IV ustawy z 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 572 ze zm.). Regulacja postępowania dyscyplinarnego w Prawie o szkolnictwie wyższym jest niepełna, a z art. 223 ustawy wynika, że do postępowania wyjaśniającego i postępowania dyscyplinarnego wobec studentów, z wyjątkiem postępowania przed sądami koleżeńskimi, w sprawach nieuregulowanych w ustawie, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (dalej: K.p.k.) z wyłączeniem art. 82. Ponadto tryb postępowania w tych sprawach reguluje wydane na podstawie upoważnienia zawartego w art. 224 p.s.w. rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 6 grudnia 2006 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego wobec studentów (Dz. U. Nr 236, poz. 1707).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty