Wyrok NSA z dnia 3 lipca 2009 r., sygn. II OSK 1095/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Gliniecki (spr.) Sędziowie sędzia NSA Jerzy Stelmasiak sędzia del. WSA Grzegorz Saniewski Protokolant Marcin Rączka po rozpoznaniu w dniu 3 lipca 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] Sp. z o.o. z siedzibą we W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 29 lutego 2008 r. sygn. akt II SA/Wr 711/07 w sprawie ze skargi E. Z. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...] września 2007 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie realizacji inwestycji pod nazwą "Budowa preizolowanej sieci ciepłowniczej na osiedlu [...] w J.- L. wraz z przyłączami w zakresie objętym zadaniem L" oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, w sprawie ze skargi E. Z. na decyzję Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego Nr 1501/2007 z dnia [...] września 2007 r., wyrokiem z dnia 29 lutego 2008 r. sygn. akt II SA/Wr 711/07 uchylił zaskarżoną decyzję, którą organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzję Nr [...] z dnia [...] lipca 2007 r., którą Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Oławie, na podstawie art. 105 § 1 k.p.a., umorzył postępowanie w sprawie realizacji inwestycji pod nazwą "Budowa preizolowanej sieci ciepłowniczej na osiedlu XXXV-lecia w Jelczu-Laskowicach wraz z przyłączami w zakresie objętym zadaniem L" przez Firmę [...] Polska Sp. z o.o. z/s w W. przy ul. [...].
Jak wynika z uzasadnienia powyższej decyzji, E. Z. pismem z dnia 12.03.2003 r. wystąpiła do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z wnioskiem o stwierdzenie samowoli budowlanej, nakazanie wstrzymania użytkowania i nakazanie rozbiórki powyżej opisanej preizolowanej sieci ciepłowniczej, w sprawie budowy której umorzono postępowanie. Jak ustalono, inwestycja ta powstała na podstawie decyzji Nr [...] z dnia [...] czerwca 2000 r. wydanej przez Starostę Oławskiego. W trakcie realizacji inwestycji nastąpiła kolizja z sieciami istniejącymi, co spowodowało przesunięcie nowo budowanej sieci na długości ok. 160 m. Przesunięcie to spowodowało zajęcie pasa działki o nr ewid. [...], dla której użytkownikiem wieczystym jest E. Z.. W 2001 r. zakończono realizację tej inwestycji. Pismem z dnia 3.06.2000 r. wystąpiono do E. Z. o wyrażenie zgody na przebieg trasy sieci przez działki o nr [...] i [...], które są jej własnością. Na ww. piśmie widnieje wyrażona zgoda, podpisana przez R. Z. - pełnomocnika E. Z.. Nie można zdaniem organu stwierdzić naruszenia Prawa budowlanego, gdyż strony wyraziły zgodę na położenie sieci ciepłowniczej w obecnym kształcie. Nie jest też to samowola budowlana, gdyż w chwili wydania decyzji o pozwoleniu na budowę inwestor posiadał prawo do terenu na cele budowlane. Natomiast sprawę zajęcia terenu, do którego inwestor nie posiadał prawa, należy rozstrzygnąć na drodze postępowania cywilnego przed sądem powszechnym. Postępowanie administracyjne z powyższych względów stało się bezprzedmiotowe. Organ II instancji po rozpatrzeniu odwołania E. Z., w całej rozciągłości zaakceptował stanowisko organu I instancji, iż w tej sytuacji należało umorzyć postępowanie administracyjne, gdyż w istniejącym stanie prawnym i faktycznym organ nadzoru budowlanego nie może wydać decyzji rozstrzygającej sprawę co do istoty. Rozstrzygnięcie tej sprawy nie mieści się w zakresie kompetencji określonym w art. 83 ust. 1 Prawa budowlanego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty