Wyrok NSA z dnia 15 lipca 2009 r., sygn. II OSK 1148/08
Eliminacja przez Trybunał Konstytucyjny z obrotu prawnego normy prawnej z przepisu art. 48 ust. 2 pkt 1 lit. b i art. 48 ust. 3 pkt 1 Prawa budowlanego nie objęła jednak normy prawnej ujętej w odrębnym przepisie art. 49b ust. 2 Prawa budowlanego.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Paweł Tarno Sędziowie: Sędzia NSA Barbara Adamiak Sędzia WSA del. Leszek Kamiński (spr.) Protokolant Kamil Strzępek po rozpoznaniu w dniu 15 lipca 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. z dnia 2 kwietnia 2008 r. sygn. akt II SA/Go 100/08 w sprawie ze skargi T. R. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki ogrodzenia oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 2 kwietnia 2008 r., sygn. akt II SA/Go 100/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w sprawie ze skargi T. R. uchylił decyzję Lubuskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] listopada 2006 r., nr [...], w przedmiocie nakazu rozbiórki ogrodzenia. W motywach wyroku Sąd powołał się na następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Drezdenku decyzją z dnia [...] września 2006 r., Nr [...], na podstawie art. 49b ust. 1 i art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r., Nr 207, poz. 2013, ze zm.), zw. dalej Prawem budowlanym, nakazał T. R. rozbiórkę ogrodzenia zlokalizowanego na granicy działki nr ew. [...] i drogi znajdującej się na działce nr ew. [...]. Organ nadzoru budowlanego ustalił, że działka nr ew. [...] nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i nie znajduje się w obszarze obowiązkowego sporządzenia planu na podstawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, a także, że po dniu 1 stycznia 2002 r. w odniesieniu do tej działki nie wydano decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, natomiast decyzje wydane przed 2002 r. posiadały określony termin ważności - 2 lata, ustalono zaś, że przedmiotowe ogrodzenie powstało w latach 2003-2004 r. W tym stanie rzeczy, uznając, iż nie zachodzą przesłanki do legalizacji ogrodzenia, PINB w Drezdenku nakazał T. R. rozbiórkę przedmiotowego ogrodzenia. Od ww. decyzji T. R. złożył odwołanie do Lubuskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Gorzowie Wielkopolskim.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty