09.07.2009

Wyrok NSA z dnia 9 lipca 2009 r., sygn. II OSK 1130/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędziowie sędzia del. WSA Grzegorz Saniewski (spr.) sędzia NSA Jan Paweł Tarno Protokolant Anna Połoczańska po rozpoznaniu w dniu 9 lipca 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. i N. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 9 stycznia 2008 r. sygn. akt II SA/Kr 366/06 w sprawie ze skargi A. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z dnia [...] października 2005 r. nr [....] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 9 stycznia 2009 r. (sygn. akt II SA/Kr 366/06) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, po rozpatrzeniu skargi A. G., uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z dnia [...] października 2005 r. Nr [...] oraz porzedzającą ją decyzję organu I instancji w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy.

W uzasadnieniu Sąd wskazał na następujący stan sprawy:

Decyzją z dnia [...] lipca 2005 r. nr [...],[...] Wójt Gminy R. W. (zwany dalej "Wójtem") na podstawie art. 59 ust. 1, art. 60 ust. 1 i 4, art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, póz. 717; z późn. zm., zwanej w skrócie "p.z.p.") ustalił na wniosek K. i N. W. warunki zabudowy dla działek nr [...], [...], [...] w Skawie pod budowę budynku gospodarczo - garażowego, wolnostojącego na działce [...] wraz z urządzeniami budowlanymi: zbiornik na ścieki, przyłącz wodociągowy od budowanego budynku mieszkalnego do projektowanego budynku, przyłącz kanalizacyjny od projektowanego zbiornika na ścieki do projektowanego budynku, przyłącz energetyczny - kablem ziemnym z przyłącza realizowanego budynku mieszkalnego na działce nr [...] i nr [...] do projektowanego budynku gospodarczo - garażowego. Warunki dla nowej zabudowy organ ustalił w sposób następujący: wskaźnik powierzchni zabudowy projektowanej w stosunku do powierzchni działki z uwzględnieniem istniejącego zagospodarowania: 33,75, pow. biologicznie czynna ok. 66,25 %, szerokość elewacji frontowej: około 15, 96 m, wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej jej gzymsu lub attyki mierzona od średniego poziomu terenu przed głównym wejściem do budynków: max 4-6 m, geometria dachu: dwuspadowy o układzie symetrycznym o nachyleniu połaci - 45 stopni, maksymalna wysokość kalenicy: 10 m od najniższego poziomu terenu przy wejściu. Organ ustalił także warunki i szczegółowe zasady ochrony i kształtowania ładu przestrzennego zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy wynikające z przepisów odrębnych w zakresie ochrony gruntów rolnych i leśnych, w zakresie melioracji wodnych, w zakresie ochronny przyrody, w zakresie obszaru przyległego do pasa drogowego - zgodnie z postanowieniami znajdującymi się w aktach sprawy, oraz wymagania w zakresie ochrony środowiska i zdrowia ludzi oraz przyrody, obsługi w zakresie infrastruktury technicznej i komunikacji, oraz wymagania dotyczące ochrony interesów osób trzecich.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne