Wyrok NSA z dnia 1 września 2009 r., sygn. I OSK 1155/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Barbara Adamiak (spr.) Sędzia NSA Joanna Runge-Lissowska Sędzia WSA del. Iwona Kosińska Protokolant Barbara Dąbrowska po rozpoznaniu w dniu 1 września 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. Ż. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 maja 2008 r. sygn. akt IV SA/Wa 575/08 w sprawie ze skargi D. Ż. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] lutego 2008 r. nr [...] w przedmiocie reformy rolnej 1. uchyla zaskarżony wyrok oraz decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] lutego 2008 r. nr [...] i decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] września 2007 r. nr [...], 2. zasądza od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na rzecz D. Ż. kwotę 600 (sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wojewoda Sieradzki decyzją z [...] września 1995 r. nr [...] stwierdził, że nieruchomość ziemska o powierzchni 273.74 ha położona we wsi C. Z. podlegała przejęciu na własność Skarbu Państwa w trybie art. 2 ust. 1 lit. e/ dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego o przeprowadzeniu reformy rolnej.
O stwierdzenie nieważności tej decyzji wystąpiła D. Ż. Żądała stwierdzenia nieważności w części dotyczącej znajdującego się na tej nieruchomości dworku wraz z parkiem o powierzchni 1 ha, wywodząc, że nie mógł służyć do produkcji rolnej, a zatem nie podlegał działaniu przepisów dekretu PKWN.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi decyzją z [...] września 2007 r. nr [...] odmówił stwierdzenia nieważności decyzji Wojewody Sieradzkiego z [...] września 1995 r. nr [...]. W uzasadnieniu wskazał, że stwierdzenie nieważności decyzji może nastąpić tylko w razie wyjątkowo ciężkiego naruszenia prawa. Minister wskazał, że przejęcie nieruchomości na rzecz Państwa nastąpiło na podstawie art. 2 ust. 1 lit. e/ dekretu PKWN z 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej. Zgodnie z tym przepisem, pod działanie dekretu podpadały nieruchomości ziemskie stanowiące własność albo współwłasność osób fizycznych lub prawnych, jeżeli ich rozmiar łączny przekraczał bądź 100 ha powierzchni ogólnej, bądź 50 ha użytków rolnych, a na terenie województwa poznańskiego, pomorskiego i śląskiego, jeżeli ich rozmiar łączny przekraczał 100 ha powierzchni ogólnej, niezależnie od wielkości użytków rolnych tej powierzchni. W przypadku ustalenia, że dana nieruchomość posiada takie cechy, nieruchomość taka przechodziła z mocy prawa bezzwłocznie, bez żadnego wynagrodzenia w całości na własność Skarbu Państwa, była obejmowana niezwłocznym zarządem państwowym wraz z budynkami i całym inwentarzem żywym i martwym oraz znajdującymi się na tych nieruchomościach przedsiębiorstwami przemysłu rolnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty