23.10.2009

Wyrok NSA z dnia 23 października 2009 r., sygn. I OSK 60/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Runge-Lissowska (spr.) Sędziowie NSA Anna Lech del.WSA Monika Nowicka Protokolant Edyta Pawlak po rozpoznaniu w dniu 23 października 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 października 2008 r. sygn. akt I SA/Wa 877/08 w sprawie ze skargi M.S. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] kwietnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie realizacji prawa do rekompensaty oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 2 października 2008 r. sygn. akt I SA/Wa 877/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi M.S., uchylił zaskarżoną przez nią decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] kwietnia 2008 r. nr [...][...] oraz decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] czerwca 2007 r. nr [...]. Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach sprawy:

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. u. Nr 169, poz. 1418 ze zm.), M.S. jako posiadająca zaświadczenie z dnia 8 lipca 1998 r. potwierdzające prawo do rekompensaty za mienie pozostawione przez jej poprzednika prawnego J.K. w części (wobec częściowego wykorzystania z uprawnień przez niego) niezrealizowanej przez nią z przyczyn od niej niezależnych, wystąpiła do Wojewody Małopolskiego z wnioskiem z dnia [...] listopada 2005 r. o ujawnienie w rejestrze wybranej formy zaspokojenia tego prawa - gotówkowej. Wojewoda uwzględnił ten wniosek, zamieszczając dnia [...] czerwca 2006 r. na oryginale zaświadczenia adnotację o wybranej formie realizacji prawa do rekompensaty i wysokości kwoty, przekazując przy tym informację, że dane zawarte w zaświadczeniu zostaną przekazane Bankowi Gospodarstwa Krajowego za pośrednictwem Ministra Skarbu Państwa. Następnie Wojewoda Małopolski, na skutek tego samego wniosku, decyzją z dnia [...] czerwca 2007 r. nr [...], wskazaną na wstępie, odmówił M.S. ujawnienia w rejestrze wojewódzkim wybranej formy realizacji prawa do rekompensaty, wynikającego z ww. zaświadczenia z 8 lipca 1998 r. z tego względu, że obowiązek ujawnienia w rejestrze prawa dot. tylko osób, które tego prawa nie zrealizowały w ogóle, a nie takich, których poprzednicy prawni częściowo je zrealizowali. Na skutek odwołania M.S. , Minister Skarbu Państwa, decyzją z dnia [...] kwietnia 2008 r., wskazaną na wstępie, uchylił decyzję Wojewody, przekazując mu sprawę do ponownego rozpatrzenia i stwierdzając, że osoby ubiegające się o realizację pozostałej części uprawnienia do rekompensaty zobowiązane są do uzyskania decyzji potwierdzającej prawo w trybie przepisów ww. ustawy i wniosek M.S. o wpis do rejestru powinien być potraktowany jako wniosek o potwierdzenie prawa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne