Wyrok NSA z dnia 1 października 2009 r., sygn. I OSK 182/09
Brzmienie art 1 ust 2 ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o realizacji praw do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej ( DzU Nr 169, poz. 1418) nie uprawnia do przyjęcia, iż dla uzyskania rekompensaty na jego podstawie konieczne jest spełnienie warunku przesiedlenia się osoby uprawnionej na obecne terytorium Polski
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Janina Antosiewicz (spr.) Sędziowie NSA: Małgorzata Borowiec Tadeusz Geremek Protokolant Anna Krakowiecka po rozpoznaniu w dniu 1 października 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Skarbu Państwa od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 listopada 2008 r. sygn. akt I SA/Wa 1136/08 w sprawie ze skargi A.P. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] maja 2008 r. nr [...] w przedmiocie rekompensaty za mienie pozostawione poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Ministra Skarbu Państwa na rzecz A.P. kwotę 120 /sto dwadzieścia/ złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 7 listopada 2008 r. sygn. akt I SA/Wa 1136/08 uwzględniając skargę A.P. uchylił zaskarżoną decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] maja 2008 r. i poprzedzającą ją decyzję Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z [...] kwietnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie rekompensaty.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył ustalenia i rozstrzygnięcia organów stwierdzając m.in. co następuje:
Wojewoda Mazurski po rozpoznaniu wniosku A.P. decyzją z dnia [...] kwietnia 2007 r., wydaną na podstawie art. 1, 2 i 7 ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 169, poz. 1418) odmówił wnioskodawczyni potwierdzenia prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez jej ojca - J.Z.C. w związku z wojną 1939 r. majątku we wsi H. (województwo tarnopolskie obecnie Ukraina). Powyższą odmowę organ I instancji uzasadnił faktem, że właściciel mienia pozostawionego na kresach wschodnich II Rzeczypospolitej - J.Z.C. - nie powrócił po zakończeniu II wojny światowej do Polski.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty