19.06.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 19 czerwca 2009 r., sygn. I FSK 388/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Edmund Łój (sprawozdawca), Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA del Sylwester Golec, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 19 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 28 listopada 2007 r. sygn. akt I SA/Po 175/07 w sprawie ze skargi S. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 30 listopada 2006 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od czerwca do października i za grudzień 2003 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od S. P. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 28 listopada 2007 r., sygn. akt I SA/Po 175/07 oddalający skargę S. P. prowadzącego działalność w ramach [...] (zwanego dalej "Skarżącym") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z 30 listopada 2006 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od czerwca do października i za grudzień 2003 r.

Rozstrzygnięcie Sądu pierwszej instancji zostało wydane na podstawie następującego stanu faktycznego.

Przeprowadzona u Skarżącego kontrola podatkowa wykazała nieprawidłowości w zakresie rozliczenia podatku od towarów i usług za miesiące od czerwca do października oraz grudzień 2003 r.

Powyższa kontrola legła u podstaw decyzji Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w P. z 30 sierpnia 2006 r., w której podano, że Skarżący odliczył podatek naliczony wynikający z faktur wskazujących na zakup oleju napędowego od [...]"M." M. Z. z siedzibą w L. Na podstawie ustaleń dokonanych w toku postępowania stwierdzono, że opisane faktury od ww. podmiotu nie dokumentują faktycznej sprzedaży oleju napędowego przez ten podmiot. Wprawdzie przesłuchany w charakterze strony Skarżący zeznał, że zakwestionowane faktury dokumentują rzeczywisty zakup paliwa, za które zapłata następowało gotówką, to jednak nie pamiętał, jakim samochodem przywożono paliwo i nie znał nazwiska ani osoby kierowcy. Dla potwierdzenia stanowiska wyrażonego w decyzji, organ kontroli skarbowej włączył do postępowania kontrolnego materiał dowodowy w postaci wyciągów z protokołów przesłuchań M. Z. i M. B. przeprowadzonych przez organy ścigania. Z zeznań M. Z. jednoznacznie wynika, ze wystawiał faktury VAT "na zamówienie" grupy osób, które dysponowały paliwem pochodzącym z niewiadomych - nieznanych źródeł. Część odbiorców żądała dokumentów zakupu, aby na ich podstawie mogła uznać wydatki na zakup paliwa za koszt w ewidencji księgowej i podatkowej, dlatego osoby wprowadzające do obrotu paliwo z nieznanych źródeł zaproponowały M. Z. wystawianie za wynagrodzeniem faktur na podstawie wskazanych przez te osoby danych (ilość, wartość, dane identyfikacyjne, itp.). M. Z. wystawiał "pod dyktando" faktury, oddawał je osobom zamawiającym, a wracały do niego już podpisane przez odbiorców. W sporządzaniu tych dokumentów pomagała M. Z.jego konkubina M. B., która podczas przesłuchania potwierdziła fakt wystawiania "pustych" faktur.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne