Wyrok NSA z dnia 19 czerwca 2009 r., sygn. I FSK 490/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Edmund Łój (sprawozdawca), Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA del. Sylwester Golec, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 19 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 11 października 2007 r. sygn. akt III SA/Gl 126/07 w sprawie ze skargi [...] "P." spółki jawnej P. M., M. M. z siedzibą w B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 15 listopada 2006 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za wrzesień 2005 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 11 października 2007 r., sygn. akt III SA/Gl 126/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w sprawie "P" Spółki Jawnej P.M., M.M. z siedzibą w B. (zwanej dalej "Spółką") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 15 listopada 2006 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za wrzesień 2005 r. uchylił zaskarżoną decyzję i stwierdził, że decyzja ta nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku.
W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że decyzją z 30 maja 2006 r. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w B. określił Spółce kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za wrzesień 2005 r., w kwocie niższej niż zadeklarowanej oraz ustalił kwotę dodatkowego zobowiązania podatkowego za ten okres. W trakcie kontroli podatkowej ustalono, że Spółka we wrześniu 2005 r. obniżyła podatek należny o łączną kwotę 9 zł wynikającą z 3 faktur korygujących wystawionych przez Spółkę w dniach 26 i 29 września 2005 r., gdzie korygowane były ilości towarów objętych pierwotnymi fakturami VAT dokumentującymi dostawy towarów. Na fakturach korygujących znajdowała się jedna z następujących adnotacji: "brak towaru w dostawie" i "towar uszkodzony" oraz potwierdzenie ich odbioru przez nabywcę towaru z października 2005 r.
Organ podatkowy pierwszej instancji zakwestionował zmniejszenie obrotu za wskazany wyżej okres rozliczeniowy i w konsekwencji podatku należnego stwierdzając, że obowiązujący we wrześniu 2005 r. § 16 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798), dalej powoływanego jako "rozporządzenie", stanowił, że prawo do pomniejszenia obrotu za dany okres było uzależnione od posiadania przez spółkę w tym okresie potwierdzenia odbioru wymienionych faktur korygujących przez nabywcę, a w tej sprawie warunek ten nie został spełniony.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty