30.06.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 30 czerwca 2009 r., sygn. I FSK 630/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Maciej Jaśniewicz, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 30 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 grudnia 2007r. sygn. akt III SA/Wa 1335/07 w sprawie ze skargi L. sp. z o. o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 25 maja 2007 r. nr [...]w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania, 2) zasądza od L. sp. z o. o. w W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W.kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi

1.1. Wyrokiem z dnia 28 grudnia 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 1335/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu skargi L. Sp. z o.o. z siedzibą w W. uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 25 maja 2007 r., nr [...], oraz poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 18 września 2006 r.

1.2. Decyzją z dnia 12 maja 2006 r., nr [...] , Naczelnik Urzędu Skarbowego W. określił Spółce L. kwotę zwrotu różnicy podatku od towarów i usług na rachunek bankowy za sierpień 2004r. oraz ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za ten miesiąc.

Organ stwierdził, że świadczone przez skarżącą usługi związane z grami losowymi i zakładami wzajemnymi, a mianowicie pośrednictwo w sprzedaży usług na rzecz Totalizatora Sportowego nie korzystały ze zwolnienia w podatku od towarów i usług. Usługi te opodatkowane były podatkiem od towarów i usług według stawki 22 % zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) (dalej: ustawa o VAT). Organ zważył, że w załączniku nr 4 do ustawy o VAT, pod pozycją 11 ujęto usługi o symbolu 92 poprzedzone oznaczeniem "ex", co oznaczało, iż dotyczyły tylko i wyłącznie usług z danego grupowania związanych z kulturą, sportem i rekreacją. Tymczasem jak wynikało z opinii GUS w Warszawie usługi świadczone przez stronę zostały sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 92.71.10-00.00 jako usługi związane z grami losowymi i organizowaniem zakładów, które nie mają charakteru usług związanych z kulturą, sportem czy rekreacją, o jakich mowa w poz. 11 załącznika 4 do ustawy o VAT. Nadto z konstrukcji oznaczenia pozycji 11 załącznika nr 4 do ustawy wynikało, że zwolnieniem od tego podatku objęte są wyłącznie usługi związane z kulturą, sportem i rekreacją nie nastawione na osiąganie zysków.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne