20.05.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 20 maja 2009 r., sygn. I FSK 379/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Jan Zając, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 20 maja 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 18 września 2007 r. sygn. akt I SA/Łd 413/07 w sprawie ze skargi J. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia 19 stycznia 2007 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za grudzień 2001 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od J. B. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. kwotę 1200 (słownie: jeden tysiąc dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 18 września 2007 r., sygn. akt I SA/Łd 413/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę J. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z 19 stycznia 2007 r. nr ... w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za grudzień 2001 r.

W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że w wyniku kontroli przeprowadzonej w firmie skarżącego "J." Naczelnik Urzędu Skarbowego w P. stwierdził, iż podatnik w złożonej deklaracji podatkowej VAT-7 za powyższy okres bezpodstawnie obniżył podatek należny o kwoty podatku naliczonego wynikające z kilku faktur VAT dotyczących zakupu oleju napędowego wystawionych przez firmę "R." - N. S. w P.

Na podstawie materiałów uzyskanych od Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. ustalono, że sporne faktury VAT zostały potwierdzone kopią w firmie wystawcy i transakcja została ujęta w rejestrze sprzedaży VAT, a podatek należny został rozliczony w deklaracji VAT za ten okres. Ustalono jednak, że N. S. faktycznie nie prowadził działalności gospodarczej na własny rachunek, lecz użyczał założonej na jego nazwisko firmy R. K. w zamian za uzyskiwane wynagrodzenie. Z protokołu przesłuchania N. S. w Delegaturze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w L. z 22 marca 2002 r. wynika, iż faktycznie nie sprzedał on żadnego oleju napędowego firmie skarżącego i nie uzyskał za to wskazanej kwoty. Ponadto jedynym kontrahentem, który wystawiał faktury dotyczące sprzedaży oleju napędowego na rzecz firmy "R." była "C." spółka z o.o., która od marca 2001 r. nie prowadziła żadnej działalności gospodarczej i nie składała deklaracji rozliczeniowych VAT-7. N. S. w kolejnych zeznaniach wskazał, że faktury, w których jako wystawca wskazana jest firma ,,C." były podstemplowane fałszywą (podrobioną) pieczątką. Z przesłuchania N. S. z 26 września 2006 r. w Sądzie Rejonowym w L. wynika, że w rzeczywistości nie było transakcji sprzedaży oleju napędowego między firmami "R." i "C.".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne