Wyrok NSA z dnia 14 maja 2009 r., sygn. I FSK 293/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maria Dożynkiewicz Sędziowie sędzia NSA Sylwester Marciniak sędzia NSA del. Ryszard Mikosz (spr.) Protokolant Dariusz Rosiak po rozpoznaniu w dniu 30 kwietnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 25 października 2007 r. sygn. akt I SA/Wr 1155/07 w sprawie ze skargi Prezydent Miasta W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 23 kwietnia 2007 r. nr [..] w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz Prezydenta Miasta W. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1.1. Wyrokiem z dnia 25 października 2007 r., sygn. akt I SA/Wr 1155/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu po rozpoznaniu skargi P.M.W. uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 23 kwietnia 2007 r. nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego W.- S. M. z dnia 30 stycznia 2007 r. nr [...] w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Ponadto Sąd zasądził od wskazanego wyżej organu na rzecz skarżącego kwotę [..] zł, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
1.2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd w pierwszej kolejności nawiązał do poczynionych w sprawie ustaleń organów podatkowych.
Wynikało z nich, że pismem z dnia 28 grudnia 2006 r. P. M. W.wystąpił w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst pierwotny Dz. U. Nr 137, poz. 926, aktualny tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) do Naczelnika Urzędu Skarbowego W.-S. M. z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji wyjaśniającej, kto jest podatnikiem podatku od towarów i usług w zakresie wykonywania czynności związanych z gospodarowaniem nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa. Wnioskodawca wskazał w nim, że realizując te zadania wykonuje czynności na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych w zakresie dotyczącym sprzedaży nieruchomości, a także ich najmu i dzierżawy, oddania w użytkowanie wieczyste itp., które podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. P. M.W. podniósł również, że zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm., dalej powoływanej jako u.g.n.) zasobem nieruchomości Skarbu Państwa gospodarują starostowie, wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej. Z kolei na podstawie art. 4 pkt 9b2 tej ustawy (prawidłowe oznaczenie tego przepisu powinno wskazywać art. 4 pkt 9b1), przez starostę należy rozumieć również prezydenta miasta na prawach powiatu. Wnioskodawca dodał też, że przepis art. 11 ust. 1 u.g.n. stanowi, że starosta (prezydent miasta na prawach powiatu), wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej, jest organem reprezentującym Skarb Państwa w sprawie gospodarowania nieruchomościami. Z uwagi zaś na fakt, iż W. jest miastem na prawach powiatu, P.W. pełniąc funkcję starosty i wykonując zadania z zakresu administracji rządowej jest organem reprezentującym Skarb Państwa w sprawach gospodarowania nieruchomościami.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty